اختلاف‌های محسن رضایی با منظور رئیس سازمان برنامه؛ دلایل خروج از کابینه

آفتاب‌‌نیوز :

از فرماندهی سپاه گرفته تا عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، چند دوره کاندیدای رسایت جمهوری ودر نهایت معاون اقتصادی دولت سیزدهم را می‌توان شاخص‌های کارنامه محسن رضایی برشمرد. محسن رضایی که در انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری ظاهرا رقیب رئیسی بود بالاخره پس از انتخابات و پیروزی رئیسی به حیاط دولت راه یافت و معاون اقتصادی رئیسی شد.

رضایی که در زمان انتخابات پیشنهاد یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را نوید می‌داد می‌گفت من اقتصاددان هستم و میدانم که می‌شود بدون افزایش قیمت‌ها این عدد را به مردم ایران پرداخت کرد، اما آنچه اتفاق افتاد بر خلاف گفته رضایی بود و در اردیبهشت ۱۴۰۱ قیمت‌ها افسار گسیخته افزایش پیدا کردند و سفره مردم کوچک و کوچک‌تر شد. رضایی که طی ۲۲ ماه گذشته نتوانست شعار‌های خود را عملی کند اخیرا تصمیم به استعفا گرفت و حالا که در پشت درب حیاط دولت مانده است سیاست‌های اقتصادی دولت و همچنین برنامه هفتم را به باد انتقاد گرفته است.

به گفته محسن رضایی برای اجرای برنامه هفتم توسعه بودجه کشور باید در جهت تحقق آن تخصیص یابد که این روند در وضعیت کنونی رعایت نمی‌شود. درگفت و گو با حجت الاسلام حاج شیخ رضا باقری بنابی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به دلایل خروج رضایی از کابینه و نقد‌های او به برنامه‌های دولت پرداخته ایم.

اخیرا و پس از حرف و حدیث‌های فراوان آقای محسن رضایی از سمت خود در دولت استعفا دادند، علت این استعفا راچه می‌دانید؟

ایشان باید بازنشسته بشوند، این‌ها برای کشور هزینه ایجاد می‌کنند و ماندنشان جوانان را ناامید می‌کند. یک زمانی جوان بودند و در سمت‌های مختلف الگوی جوانان بودند، ولی الان دیگر ناامید کننده جوانان هستند. دوستان باید در رفتار‌های خود تجدید نظر اساسی کنند و بهتر است به‌عنوان مشاور تجربیات خود را مطرح کنند. اگر این‌ها در ویترین جامعه باشند باعث می‌شوندکه جوانان ما نسبت به آینده ناامید شوند.

ایشان معاون اقتصادی رئیس جمهور بودند، فکر می‌کنید چه کسی جایگزین ایشان شود؟

باید کسانی بیایند که برای حل مشکلات کشور ایده دارند، برنامه ایشان را در زمان تبلیغات انتخابات دیده بودیم و به‌نظر می‌رسد به آن توجهی نشد و شعار‌ها خیلی با حقیقت‌هایی که الآن در جامعه می‌بینیم متفاوت است؛ لذا بنظر می‌رسد ایشان الآن بعنوان منتقد آمده اند و اینکار‌ها را می‌کنند.

ایشان دیدند دیگر نمی‌توانند آن نقطه نظرات خودشان را اجرا و بر سیاست‌های اقتصادی آقای منظور اعمال نظر کنند و از آنجا که رئیس سازمان برنامه، مدیر اقتصادی خوبی هستند و آقای رضایی توانایی اعمال سیاست‌های خود به آقای منظوررا از دست داده است و از این رو از آنجا که شاید آقای رضایی سیاست‌های ایشان را قبول ندارد شروع کرده اند به تخریب رئیس سازمان برنامه.

چرا آقای رضایی در زمانی که در دولت بودند این ایرادات را مطرح نکرد و الآن که از بدنه دولت جدا شده اند به این آسیب‌ها اشاره می‌کند؟

به‌نظر می‌رسد این تیم اقتصادی که الآن آمده و در دولت مستقر شده یک تیم منسجم است و علی الظاهر آقای فرزین، آقای منظور و آقای خاندوزی از انسجام فکری خوبی برخوردار هستند ودولت قبلا چنین انسجام فکری در حوزه اقتصاد نداشت. الآن این‌ها آمده اند و به آسیب‌ها می‌پردازند.

با این تیم آیا به سمت سامان گرفتن اقتصاد خواهیم رفت؟

امیدوارم حالا که تیم اقتصادی دولت منسجم‌تر شده مشکلات اقتصادی حل شود، چون همان‌طور که گفته شد انسجام نبود والآن انسجام بیشتر شده است.

فکر می‌کنید چه کسی جایگزین ایشان شود تا مشاوره بهتری به رئیس جمهور بدهد؟

من اگر جای رئیس جمهور باشم از آقای پورابراهیمی استفاده خواهم کرد و ایشان می‌تواند مشاور اقتصادی خوبی برای آقای رئیسی باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا