۷۷ درصد از حیوان گزیدگی در خراسان رضوی کار سگها بوده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا:مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۷۶.۹۲ درصد از موارد حیوان گزیدگی که از ابتدای سال جاری تا کنون در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در خراسان رضوی ثبت و گزارش شده است مربوط به گزش سگ بوده است.

 

دکتر ناصر امینی افزود: طی این بازه زمانی حدود ۶ هزار و ۵۰۰ مورد حیوان گزیدگی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اتفاق افتاده است که پنج هزار مورد سگ گزیدگی و حدود هزار و ۱۰۰ مورد گزش گربه بوده است.

 

وی ادامه داد: طی این مدت نتیجه آزمایش ۴۳ مورد هاری در سگ و چهار مورد هاری در گربه مثبت شده است.

 

رئییس گروه پیشگیری و درمان بیماریهای واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت:بیماری هاری یکی از مهمترین بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان است که از حدود سه هزار سال قبل از میلاد مسیح شناخته شده است.

 

دکتر زهرا نهبندانی افزود: افرادی که در شهر مشهد مورد گزش حیوان قرار گرفتند می‌توانند به سه مرکز واقع در بلوار وکیل آباد مرکز بهداشت شماره یک، تقاطع قرنی و کامیاب درمانگاه احمدی و مرکز بهداشت جنب پارک وحدت مراجعه کنند.

 

وی ادامه داد: در هر شهرستان استان خراسان رضوی نیز حداقل یک مرکز هاری برای درمان به موقع بیماران در تمام ایام سال فعال است تا روند درمان به سرعت آغاز شود.

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ۱۷ شهرستان خراسان رضوی، ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری این استان را زیر پوشش دارد و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جمعیت ۱۷ شهرستان دیگر این استان بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، نیشابور و دانشکده‌ علوم پزشکی تربت‌جام است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا