بازدید اعضای کمیسیون امور داخلی کشور از دستاورد‌های سازمان انرژی اتمی

آفتاب‌‌نیوز :

ولی الله بیاتی با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از دستاوردهای سازمان انرژی اتمی، بیان کرد:  امروز اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بازدیدی از دستاوردهای سازمان انرژی اتمی داشتند. در این بازدید در خصوص تولیدات این سازمان و فرآیند استخراج اورانیوم تا غنی سازی توضیحات لازم توسط مسئولان مربوطه به اعضای کمیسیون ارائه شد و در نهایت جلسه  ای با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی داشتیم که در آن جمع بندی صورت گرفت. 

وی در ادامه اظهار کرد: به دنبال انجام این بازدید مشخص شد که به چه میزان قانون اقدام راهبردی مجلس برای پیشرفت تولیدات انرژی هسته ای موثر بوده و سازمان انرژی اتمی تا چه میزان توانسته با استفاده از این قانون در مقابل زیاده خواهی آمریکا، اروپا و آژانس بین المللی انرژی اتمی بایستد. 

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در ادامه تصریح کرد:  از تولیدات سازمان انرژی اتمی در حوزه درمان بازدید صورت گرفت. این تولیدات به کشورهای دیگر صادر می شود. اعضای کمیسیون از مراحل تولید کیک زرد، آب سنگین  و شناسه معادنی که در سطح کشور برای تولید اورانیوم وجود دارد نیز اطلاعات کسب کردند. 

وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس گزارش ها ارائه شده کارخانه‌ای در حوزه پرتودهی که برای محصولات کشاورزی استفاده می‌شود، در حال احداث است و در آینده ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید. این حوزه می‌تواند میزان ماندگاری محصولات کشاورزی از جمله سیب زمینی، پیاز، غلات و میوه جات را بدون اینکه تاثیر منفی بر آنها داشته باشد، طولانی کند. از سوی دیگر بر اساس گزارش ها ارایه شده، در حوزه درمان ۳۰۰ مورد داروهای درمانی توسط این سازمان تولید شده و در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است و بسیاری از این دارو ها صادر می شود. 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات شایسته سازمان انرژی اتمی ایجاد فضای تولید برای همگان از جمله دانشجویان، نخبگان و مسئولان حوزه تولید دانش بنیان است که با برگزاری نمایشگاه، مسئولان برای مشاهده محصولات تولید شده دعوت می‌شوند. البته این موضوع از تاکیدات بسیار مهم مقام معظم رهبری در حوزه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است و خوشبختانه توسط مسئولان این سازمان مورد توجه قرار گرفته است. 

وی افزود: تبلیغات دشمن همیشه برای منحرف کردن جمهوری اسلامی ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است اما اقداماتی که جمهوری اسلامی انجام می‌دهد در راستای خدمات دهی درمانی و فناوری‌های جدید از جمله تولید برق است که با توجه به شرایط کشور در حوزه برق، سازمان انرژی اتمی می‌تواند در تولید برق نقش موثری داشته باشد. مقرر شد مجلس در تصویب برنامه هفتم توسعه کشور و قانون بودجه سنواتی به سازمان انرژی اتمی کمک کند تا دستاوردهای بیشتری برای کشور به همراه داشته باشد. 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا