حضور تفنگداران نیروی دریایی امریکا روی نفت کش‌ها منجر به جنگ ایران و امریکا می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

Responsible Statecraft وابسته به اندیشکده «کوئینسی» در مطلبی به قلم تریتا پارسی  نوشت:  بر اساس گزارش واشنگتن پست، بایدن در حال آغاز یک «تشدید تنش قابل توجه» در خلیج فارس است که می تواند به جنگ ایالات متحده و ایران منجر شود. بنا بر گزارش ها، رئیس جمهور امریکا آماده می شود تا به ملوانان و تفنگداران این کشور اجازه دهد درکشتی های تجاری که تمایل داشته باشند، مستقر شوند. این اقدام با هدف جلوگیری از توقیف نفت کش ها توسط ایران انجام می شود.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: بایدن به دلیل دو مسیر سیاسی که انتخاب کرده، مسئول اصلی ایجاد این وضعیت است.

نخست، او ترجیح داد به جای بازگشت مجدد امریکا به برجام از طریق یک دستور اجرایی، مذاکره درباره احیای برجام را آغاز کند و در عین حال بسیاری از عوامل کلیدی را که باعث موفقیت دیپلماسی اوباما با ایران شده بود، نادیده گرفت.

بدون شک ایران نیز به سهم خود مشکلاتی را در مذاکرات ایجاد کرده است. اما بایدن به جای بازگشت فوری به برجام، ترجیح داد مذاکره برای احیای این توافق را آغاز کند و علی رغم اینکه مقامات کلیدی دولتش، استراتژی فشار حداکثری ترامپ را یک شکست تاسف‌آور توصیف می کردند، تحریم های ترامپ علیه ایران را هم حفظ کرد. 

امروز، استراتژی بایدن همان استراتژی فشار حداکثری ترامپ است. یکی از عناصر این استراتژی، مصادره نفت ایران در دریاهای آزاد به عنوان راهی برای اعمال تحریم های ایالات متحده علیه ایران بوده است که البته این اقدام، ناقض قوانین بین المللی است. قابل پیش بینی بود که ایران با هدف قرار دادن محموله های نفتی کشورهایی که در این زمینه با بایدن همکاری می کردند، پاسخ دهد. این امر بایدن را بر آن داشت تا حضور نظامی ایالات متحده در خلیج فارس را تقویت کند تا بتواند مانع اقدامات ایران شود؛ اقداماتی که در واقع در نتیجه سیاست های خود بایدن آغاز شده بود.

اما اکنون بایدن ممکن است با کشیدن پای ارتش امریکا به این موضوع، سیاستی که نتیجه معکوس داشته را «به طرز قابل توجهی تشدید کند». این تا حدودی به دلیل سیاست دومی است که او به اشتباه در اولویت قرار داده است، یعنی توافق ابراهیم و عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل.

عربستان سعودی به منظور موافقت با عادی سازی روابطش با اسرائیل، درخواست کرده واشنگتن با ریاض یک پیمان امنیتی امضا کند. شاید بایدن تصمیم عاقلانه بگیرد و به این سمت نرود، اما او معتقد است که به عنوان بخشی از تلاش برای جلب نظر سعودی ها، باید نشان دهد که مایل است متعهد شود درصورت وقوع جنگ در خاورمیانه در آن ایفای نقش خواهد کرد. اغلب کشورهای منطقه به اینکه امریکا متعهد به چنین چیزی باشد، باور ندارند.

استقرار تفنگداران نیروی دریایی امریکا بر روی نفتکش ها ممکن است به این منظور طراحی شده باشد که به محمد بن سلمان نشان دهد بایدن در دفاع از عربستان سعودی در برابر ایران جدی است و دوران بسیار کوتاه خروج ایالات متحده از خاورمیانه، به پایان رسیده است.

اینکه بن سلمان چگونه بایدن را به بازی گرفته است، تحسین برانگیز است. او با موفقیت رئیس جمهور ایالات متحده را تحت فشار قرار می دهد تا بسیاری از سیاست هایی که ریاض با آن مخالف است را تغییر دهد. از جمله این سیاست ها، می توان به احیای برجام، کاهش تنش بین ایالات متحده و ایران، و بازگرداندن نیروهای امریکایی از خاورمیانه به خانه، اشاره کرد.

در مقابل، اسرائیل در حالی که به الحاق سرزمین های فلسطینی به خود ادامه می دهد، از امتیاز عادی سازی روابط با عربستان نیز بهره مند می شود و امریکا بار دیگر در آستانه جنگ با ایران قرار می گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا