رگبار و رعد و برق در تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، آسمان تهران قسمتی ابری تا نیمه‌ابری همراه وزش باد در بعد از ظهر و شب، افزایش ابر، گاهی رگبار باران با احتمال رعدوبرق و افزایش سرعت وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

 بر اساس بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و تحلیل الگوهای پیش‌بینی عددی، وضعیت جوی استان تهران از امروز تا چهارشنبه (۱۶ تا ۱۸ مردادماه) با گذر متناوب امواج بارشی آسمان، قسمتی ابری تا نیمه‌ابری همراه وزش باد در بعد از ظهر و شب، افزایش ابر، گاهی رگبار باران با احتمال رعدوبرق و افزایش سرعت وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

در نیمه شمالی به‌ویژه ارتفاعات استان در بعضی ساعت‌ها بارش باران، گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی گاهی مه و محدودیت دید مورد انتظار است.

در نیمه جنوبی وزش باد شدید، گاهی خیلی شدید، خیزش موقت گرد و خاک، کاهش نسبی کیفیت هوا و کاهش دید دور از انتظار نیست.

برای روزهای پنج شنبه و جمعه (۱۹ و ۲۰ مردادماه) برای استان جوی پایدار و آسمانی صاف تا کمی ابری در ارتفاعات افزایش ابر همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، شهریار و چیتگر با بیشینه دمای ۳۹ درجه سانتیگراد گرم‌ترین ایستگاه‌های استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده‌اند.

آسمان تهران فردا ( ۱۷ مردادماه) نیمه‌ابری تا ابری، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۹ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۱۸ مردادماه) صاف تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد و از بعداز ظهر افزایش باد با حداقل دمای ۲۸ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: از دوشنبه (۱۶ مردادماه) تا صبح چهارشنبه (۱۸ مردادماه) تشکیل و رشد ابرهای همرفتی، رگبار متوسط تا شدید باران، رعد و برق، وزش باد شدید، گاهی خیلی شدید (تند باد موقت)، در مناطق مستعد احتمال بارش تگرگ، احتمال رخداد صاعقه در دامنه و ارتفاعات استان تهران پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی لغزندگی معابر و جاده‌های کوهستانی، احتمال ریزش سنگ، آبگرفتگی بعضی معابر، جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن موقت سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها، امکان خسارت به سازه‌های موقت، احتمال آسیب به درختان و باغات و محصولات کشاورزی، احتمال خسارت به گلخانه ها و تاسیسات کشاورزی، احتمال مه و کاهش دید، احتمال صدمه و خسارت به دلیل رعد وبرق و صاعقه دور از انتظار نیست.

 اداره کل هواشناسی استان تهران نسبت به عدم اسکان و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و بستر مسیل‌ها، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی کوهستانی و بستر مسیل‌ها، پاکسازی کانال‌ها و لایروبی آبروها، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از سیلاب و بارش احتمالی تگرگ، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی و صعود به قله‌ها و خودداری از استقرار در ارتفاعات به دلیل خطر سقوط و برخورد صاعقه و آمادگی دستگاه‌های امدادرسان توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا