پیام سخنگوی فراجا برای روز خبرنگار

معاون فرهنگی اجتماعی فراجا در پیامی روز خبرنگار را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا، در پیام تبریک سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگو و معاون فرهنگی اجتماعی فراجا برای روز خبرنگار آمده است:

«خبرنگاری؛ عرصه‌ای ستودنی و بصیرت افزا وَ خبرنگاران ممیزانِ مرزِ “حقیقت” و “پساحقیقت” بی‌شک یکی از گروه‌های انسانی که در طول تاریخ همواره خوش درخشیده و نام نیکی از خود برجای گذاشته‌اند، به‌طوریکه جامعه با حس قدرشناسی از «خبرنگاران» و اصحاب قلم و رسانه یاد می‌کند.

چه کسی است که با شنیدن نام خبرنگارانِ نام‌آورِ ایرانی از مَستوره افشار و میرزا صالح شیرازی که کاغذ اخبار را در ایران به چاپ رساند و از اولین های خبرنگاری ایران است و کاظم اخوان که به همراه حاج احمد متوسلیان اسیر خصم صهیونیست‌ها شد گرفته تا شهید حسن باقری، رزمنده خبرنگاری که نابغه جنگ اطلاعاتی بود و شهید محمد صارمی که روز شهادت او روزِ خبرنگار نام گرفته است، به احترام آنان نایستد و کلاه از سر برندارد؟

اصحاب قلم و رسانه خواه ایرانی و هموطن ما و خواه بیرون از مرزهای این سرزمین، اگر بر صراط حقیقت طلبی و صداقت قدم بردارند به‌طور حتم در همیشه تاریخ مانا و ماندگار خواهند بود. آنچه حرفه خبرنگاری را چنین مورد احترام ساخته پاسخگویی به نیازِ همیشگیِ بشر، یعنی «دانستن» و «آگاهی از ماورای هر اتفاق» است. قلم فرسایی در باب حرفه روزنامه‌نگاری و خبرنگاری از آنجا که از جنس آگاهی بخشی، بصیرت افزایی و خردمندی است حرفه‌ای است مقدس و ستودنی که متولیانِ این سرزمینِ معرفت همواره باید این تقدس را پاس داشته و برای حفظ و تعالی آن بکوشند.

حفظ حرمت این حرفه، مستلزم تلاش خستگی ناپذیرِ اصحاب رسانه و البته پرهیز از «هیجان فروشی» و غوغاسالاری و بیانِ حقایق، آنگونه که هست، نه آنگونه که می‌پسندند، است، گرچه سرعت در خبررسانی ، ارزشمند است اما اگر این امر منجر به « شتاب زدگی » و درنهایت القای پریشان حالیِ عمومی شود، می‌تواند دیوارِ اعتماد عمومی و آرامش خاطر شهروندان را آسیب زده و از بین ببرد. ترکیب سه گانه مهارت در انتقال اخبار، تعهد و مسئولیت اجتماعی و پایبندی به اصول اخلاقِ حرفه‌ای با هدف ارتقای آگاهی عمومی، گامی است که خبرنگاران را به فراسوی «انتشار صرف اطلاعات» می برد؛ با رنگ باختن هر یک از این سه عنصر و عدول از مرزهای راست کرداری و مسئولیت پذیری، قطعا رسالت خبرنگاری دستخوش چالش می‌شود.

صاحبان خرد و قلم با دیدی موشکافانه و تیزبین میان «پساحقیقت یا حقیقت جایگزین» و «حقیقت واقعی» تمیز قائلند، «پسا حقیقت» با انتشار «اخبار جعلی» از نقاط کور روانشناختی ما بهره می‌برد تا ذهن را فریب داده و روان را دستخوش بدکارکردی، کند. خبرنگاران و همه آنانی که در سرزمین گسترده و فراخ ارتباطات و رسانه، به دنبال ایجاد هوایی تازه در سپهر اخبار و اطلاعات هستند، با بیان واقعیات و روشنگری مسئولانه، می‌توانند امنیت روانی و اجتماعی شهروندان و نظم عمومی جامعه را نیز ارتقا ببخشند.

تلفیق دو بُعد مهم امنیت عمومی و نظم اجتماعی، در نهایت موجب رشد و توسعه جامعه و البته همدلی مردم با طبقه حاکمه می‌شود چراکه شهروندان احساس می‌کنند که خبرنگاران، همان پل‌هایِ ارتباطی و خطِ امینِ آنان برای رساندنِ مشکلاتشان به گوش مسئولان هستند و در مقابل مدیران نیز می‌دانند که باید پاسخگوی عملکردشان باشند. این همان تسّریِ نظم اجتماعی و البته ترجمان امنیتِ عمومی در جامعه است.

مجموعه بزرگ فراجا بار دیگر ضمن تبریک و گرامیداشت یاد شهدای گرانقدر خبرنگار ، به ویژه شهید صارمی، امیدوار است این سنگربانان فرهنگی و رزمندگان جنگ نرم با خدمتی صادقانه و داناییِ روزافزون در سایه الطاف الهی ، هماره موفق و منصور باشند.»

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا