خطرات مواد شوینده را جدی بگیرید

آفتاب‌‌نیوز :

هرساله با نزدیک شدن ایام پایانی سال به دلیل استفاده نامناسب افراد از مواد شیمیایی و شوینده‌های خانگی هنگام نظافت منزل و خانه تکانی، شاهد افزایش مسمومیت‌ها به بخش اورژانس هستیم.

متاسفانه بسیاری از افراد تصور می‌کنند مخلوط ساختن مواد سفید کننده و جرم گیر، اثر پاک کنندگی را افزایش می‌دهد. در حالی که بخار و گاز‌های ناشی از اختلاط این مواد منجر به مسمومیت استنشاقی شدید می‌شود و گاهی حتی صدمات برگشت ناپذیری نیز در ریه افراد به وجود می‌آورد.

شدت این نوع مسمومیت به مدت زمان تماس، میزان تماس و نوع ماده شوینده و همچنین چگونگی استفاده از آن‌ها بستگی دارد. عواملی مانند بالا بودن سن و داشتن بیماری‌های قلبی و ریوی نیز احتمال ابتلا به این نوع مسمومیت را افزایش می‌دهد.

دکتر عبدالکریم پژومند، متخصص پاتولوژی (آسیب شناسی) قانونی و مسمومیت در این خصوص گفت: وسواس بیش از حد برخی از خانم‌های خانه دار در ایام خانه تکانی باعث شده تا سلامت جسمی شان به مخاطره بیفتد. به عنوان مثال آن‌ها گاهی همزمان آب ژاول یا وایتکس و جوهر نمک را در فضای بسته حمام یا دستشویی مخلوط می‌کنند. این امر باعث مسمومیت، تخریب ریه و تنگی نفس می‌شود.

به گفته دکتر سید موید علویان، فوق تخصص گوارش و کبد نیز، اغلب مسمومیت‌ها به دلیل بی احتیاطی و به صورت اتفاقی رخ می‌دهند.

این استاد دانشگاه بقیه ا… افزود: از مواد بازی (قلیایی) می‌توان آب ژاول، محلول‌های سفید کننده لباس ها، آمونیاک و آهک و از مواد اسیدی نیز می‌توان جوهر سرکه، جوهر گوگرد و اسید سولفوریک را نام برد.

این عضو فرهنگستان علوم پزشکی درباره نشانه این نوع مسمومیت اظهارداشت: تورم، بی رنگ شدن مخاط دهان و گلو، تهوع و استفراغ، شکم درد از جمله نشانه‌های این نوع مسمومیت است.

چند توصیه پیشگیرانه

۱- هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده ابتدا برچسب روی بسته بندی را مطالعه کنید

۲- هنگام استفاده از شوینده‌های شیمیایی، حتما از ماسک مناسب استفاده کنید.

۳- هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک کننده، پنجره را باز و تهویه را روشن کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد.

۴- پس از استفاده از مواد شیمیایی سریع درب آن را ببندید و از دسترس کودکان خارج کنید.

۵- مواد شیمیایی و شوینده‌ها را همیشه در ظرف اصلی خود نگهداری کنید. هیچ وقت این فرآورده‌ها را در ظرف خوراکی نگهداری نکنید، زیرا امکان دارد کودکان به اشتباهی این مواد را مصرف کنند و دچار مسمومیت شدید شوند.

۶- اگر چنانچه یکی از نزدیکان تان ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعیده یا استنشاق کرده باشد، باید با مرکز اورژانس ۱۱۵ یا مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم ۱۹۰ تماس حاصل کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا