عضو شورای شهرستان دزپارت: سازمان آب و برق خوزستان به تنش آبی در دزپارت بی توجه است / حداقل تا بهره برداری از پروژه آبرسانی، ۵ تا ۱۰ تانکر ارسال کنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عضو شورای شهرستان دزپارت گفت: از دادستان استان خوزستان به عنوان مدعی العموم درخواست می‌کنیم سازمان آب و برق را مکلف کنند در این روزهای سخت و گرم به داد مردم شهرستان دزپارت برسند و حداقل تا بهره برداری از پروژه آبرسانی آبفا 5 تا 10 دستگاه تانکر برای این شهرستان ارسال کنند.

هژیر کیانی ضمن انتقاد از بی‌توجهی 20 ساله سازمان آب و برق خوزستان( به عنوان بهره بردار سد و نیروگاه کارون 3 ) گفت: در همه  این سال‌ها انتظار می‌رفت سازمان آب و برق به عنوان بهره بردار پس از به زیر آب بردن 63 پارچه روستا و آبادی و کوچ بیش از ده هزار نفر در جریان آبگیری سد کارون3 و نابودی زیر ساخت‌ها، حداقل در شرایط بحرانی تنش آبی برای بدیهی ترین و ابتدایی‌ترین حقوق مردم یعنی آب اقدامی انجام دهد که تا کنون انجام نداده است. 

کیانی افزود: در هیچ کجای دنیا این سطح از بی توجهی را مشاهده نمی‌کنید که میلیاردها دلار به مردم خسارت وارد شود و در حین اخذ سودهای سرشار حاصل از فروش انرژی و دیگر مزایای آن، نه تنها به جبران این خسارت‌ها اقدامی نشود، بلکه از مسئولیت‌های اجتماعی نیز عامدانه شانه خالی کنند و در شرایطی که هر روز حلقه جیره بندی آب بر مردم این شهرستان تنگ‌تر می‌شود، مدیران آب و برق خوزستان از اعزام چند دستگاه تانکر آبرسانی نیز خودداری کنند.

وی گفت: اگر چه تامین آب بر عهده آبفا است و پروژه در حال اجراست، اما در شرایط اضطراری و بحران این سازمان آب و برق است که با درآمدهای هزاران میلیارد تومانی از محل دریاچه سد کارون به داد مردم تشنه باید برسد. چرا که بخش مهمی از این جمعیت، همان کسانی هستند که به دلیل سدسازی تمامی زیرساخت، چشمه‌ها و منابع آبی خود را از دست دادند و بدون هیچ سرپناه و امکاناتی به حاشیه شهر دهدز کوچ داده شدند. 

کیانی با اشاره به این موضوع که در حال حاظر چاه‌های آب دهدز نیز پاسخگوی نیاز آبی این افزایش جمعیت نیست، تاکید کرد: از دادستان استان به عنوان مدعی العموم درخواست می‌کنیم سازمان آب و برق را مکلف کنند در این روزهای سخت و گرم به داد مردم شهرستان دزپارت برسند و حداقل تا بهره برداری از پروژه آبرسانی آبفا 5 تا 10 دستگاه تانکر برای این شهرستان ارسال کنند.

کیانی تصریح کرد:  یقینا مسئولیت و پیامدهای این بی توجهی متوجه سازمان آب و برق است و مردمی که هزینه این توسعه ملی را به بهای گزافی پرداخته‌اند، مدام می‌پرسند چگونه سد و نیروگاهی که در شهرستان دزپارت است خود را مکلف نمی‌داند که در این شرایط سخت و تنش زای چند ماهه به داد مردم محاصره شده میان سدهای کارون 3 و 4 برسد.

وی ضمن تشکر از عزم استانداری، فرمانداری، آبفای استان و شهرستان دزپارت برای تامین آب شهرستان از محل پروژه مهم و حیاتی انتقال آب کارون 3 به شهرستان دزپارت که (در حال اجرا) گفت: از استاندار خوزستان می‌خواهیم در شرایط سخت فعلی به داد مردم برسند و برای پیش گیری از تشدید بحران روز افزون  آب در شهرستان دزپارت به مدیران و مسئولان محلی کمک کرده و سازمان آب و برق و سد و نیروگاه کارون 3 را مکلف کنند برای اعزام تانکرهای آبرسانی به شهرستان دزپارت عجله کنند، چرا که مردم به شدت در تنگا و سایه سنگین جیره بندی آب گرفتار شده‌اند. کما اینکه چند ماه سخت و سنگین را تا بهره برداری از پروژه حیاتی تامین آب شرب شهرستان دزپارت در پیش رو دارند. 

کیانی افزود: روند کاهش آب چاه‌های باقیمانده تامین آب شرب شهرستان دزپارت به ویژه در بخش مرکزی سرعت یافته و دبی آب این چاه‌ها از 30 لیتر بر ثانیه آب جیره بندی در شرایط سخت پارسال به 20 لیتر بر ثانیه در شرایط سخت‌تر امسال رسیده است و این آمار نگران کننده است. 

وی در پایان گفت:  در حال تدوین شکایتی علیه سازمان آب و برق هستیم تا مکلف شوند عوارض حاصل از درآمدهای نجومی سد و نیروگاه کارون 3 را به عنوان حق بدیهی مردم خسارت دیده این شهرستان پرداخت کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا