استفاده از ظرفیت اتوبوس‌های ترکیه و پاکستان برای سفرهای اربعین

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با توجه به پیش‌بینی پنج میلیون زائر اربعین امسال و کمبود اتوبوس برای سفرهای جاده‌ای، از امکان تردد ناوگان کشورهای همسایه از جمله ترکیه و پاکستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، وزیر راه و شهرسازی چندی پیش به رفع موانع و مشکلات سال‌های گذشته و بهبود خدمات برای ایام اربعین سال ۱۴۰۲ تاکید کرد؛ همچنین از آنجایی که ستفاده از حمل‌ونقل جاده‌ای در سال‌های گذشته یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای سفرهای اربعین بوده، سازمان راهداری از کمبود حدود ۳۰۰۰ اتوبوس برای این ایام خبر داد و اینکه این سازمان در تلاش برای جبران این کمبود از طریق واردات و هماهنگی با شرکت‌های حمل‌ونقل داخلی است.

در این راستا شهریار افندی‌زاده -معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی- بیان کرد: با توجه به پیش‌بینی پنج میلیون زائر اربعین امسال، بیشترین حجم جابه‌جایی زائرین از طریق حمل‌ونقل شخصی پیش‌بینی شده که لازم است به‌منظور تشویق مردم به استفاده از وسیله شخصی اطلاع‌رسانی لازم ازطریق صداوسیما صورت گیرد.  

رییس کمیته حمل‌ونقل و سوخت ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه حمل‌ونقل عمومی اعم از جاده‌ای، هوایی و ریلی نیز باید سهم قابل توجهی در جابه‌جایی زائران داشته باشند، گفت: از اول ماه صفر تا ۲۵ صفر (۲۷ مرداد  تا ۲۰ شهریور ۱۴۰۲) دوره اجرای طرح اربعین است که باید برنامه‌ریزی لازم برای مدیریت تردد در این دوره صورت گیرد. در تامین ناوگان موردنیاز در بخش جاده‌ای، ‌ کمیته حمل‌ونقل و سوخت ستاد مرکزی اربعین با سه رویکرد اقدامات موردنیاز را انجام داد.  

بیشتر بخوانید

کمبود ۳۰۰۰ اتوبوس برای اربعین

استفاده از ۵۲۰۰ دستگاه ناوگان اتوبوس و مینی‌بوس ارگان‌ها

افندی‌زاده توضیح داد: در رویکرد اول حدود ۵۲۰۰ دستگاه ناوگان اتوبوس و مینی‌بوس از طریق سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها باید تأمین شود که با وجود پیگیری‌ها و مکاتبات صورت‌گرفته تا این لحظه فقط دو وزارت صمت و نفت آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن تعدادی اتوبوس اعلام کرده‌اند.

وی اضافه کرد: همچنین استفاده از اتوبوس‌های پلاک سفید (غیرعمومی) در سراسر کشور است که در این رابطه طبق استعلام صورت‌گرفته از فراجا، تعداد ۱۷ هزار و ۶۰۰ دستگاه اتوبوس اعلام شده است که باید وضعیت آنها و محل فعالیت آنها به‌تفکیک استان استخراج شود و تعدادی از این ناوگان، پس از شناسایی مالکان، امکان استفاده در طرح اربعین را خواهند داشت.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در رویکرد دوم، اجرای مصوبه هیأت محترم دولت در خصوص واردات ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس با عمر کمتر از پنج سال است که ثبت سفارش آن ازطریق وزارت صمت در دست پیگیری است. اتوبوس‌های وارداتی باید از لحاظ خدمات پس از فروش، محیط زیستی و ایمنی استانداردهای لازم را داشته باشند. شرکت‌هایی که دارای کارت بازرگانی هستند می‌توانند ازطریق سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای ثبت سفارش اقدام کنند و با توجه به تسهیلاتی که در نظر گرفته شده این موضوع فرصت بسیار مناسبی برای تقویت و توسعه حمل‌ونقل جاده‌ای کشور است.

استفاده از ظرفیت ناوگان اتوبوس کشورهای همسایه 

افندی‌زاده بیان کرد: در رویکرد سوم بهره‌گیری از ظرفیت ناوگان اتوبوس کشورهای همسایه است که بدین‌منظور گروهی به نمایندگی کمیته تامین ناوگان به کشورهای پاکستان و ترکیه اعزام شده‌اند و مقرر است اتوبوس‌های پاکستانی با هماهنگی پلیس راهور جابه‌جایی زائران پاکستانی را از داخل خاک ایران انجام دهند و همچنین توافق اولیه با کشور ترکیه برای اعزام تعدادی اتوبوس تحت قرارداد اجاره برای جابه‌جایی زائران صورت‌ گرفته که این کار از طریق تبادل تفاهمنامه شرکت‌های داخلی، برای فعالیت این اتوبوس‌ها در کشور به‌مدت یک ماه در مسیر پرتقاضا از جمله تهران- مهران با هدف کنترل‌های بهتر و موثرتر انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه هوایی هرچقدر ظرفیت برنامه‌ای پروازها اضافه شود، اثرگذاری بیشتری نسبت به سایر شیوه‌ها دارد، افزود: مقرر شد سازمان هواپیمایی نسبت به تعیین ظرفیت پرواز هفتگی، ‌ تعیین زمان پیش‌فروش بلیت اقدام کند. ضمنا با توجه به اینکه در سال گذشته اکثریت پروازها به نجف صورت گرفت، ‌ باید از ظرفیت فرودگاه بغداد بیشتر استفاده شود. همچنین از ایرلاین‌های خارجی به‌منظور افزایش ظرفیت حمل‌و نقل بهره‌گیری شود.

رییس کمیته حمل‌ونقل و سوخت ستاد مرکزی اربعین  یادآور شد: در حوزه ریلی مقرر شد شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی نسبت‌به افزایش ظرفیت در مسیرهای شلمچه و کرمانشاه اقدام کند و پیگیری‌های لازم درخصوص جذب اعتبارات لازم را برای نوسازی ناوگان ریلی از سازمان برنامه و بودجه انجام دهد، درضمن زمان پیش‌فروش بلیت‌ها را اعلام کند. همچنین با هماهنگی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نسبت به ایجاد حمل‌ونقل ترکیبی از مسیر کرمانشاه اقدام کند.

راه‌اندازی حمل‌ونقل دریایی بین بنادر ایران و عراق

افندی‌زاده اذعان کرد: در حوزه دریایی نیز سازمان بنادر و دریانوردی، ‌ پیگیری‌ها و هماهنگی‌های لازم را با بخش خصوصی در خصوص راه‌اندازی حمل‌ونقل دریایی بین بنادر آبادان و خرمشهر و بندر بصره انجام دهد.

وی اظهار کرد: سایر سازمان‌ها و ارگان‌های عضو کمیته نسبت‌به اعلام میزان سوخت مورد نیاز برای خودروهای امدادی، ‌خودروهای حمل‌کننده مواکب و سایر نیازمندی‌های خود اقدام کنند تا پیگیری‌های لازم ازطریق کمیته و ستاد مرکزی اربعین برای میزان مصرف داخل کشور انجام شود.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی یادآوری کرد: نهضت بزرگ اربعین در کشور بسیار مهم است و خواستار همکاری همه‌جانبه و فراسازمانی تمامی دستگاه عضو کمیته برای دستیابی به نتیجه مطلوب در مراسم امسال شدند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا