هود لامینار و شیمیایی و کاربرد آنها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هود لامینار و شیمیایی و کاربرد آنها

هود آزمایشگاهی از مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی است که از تجمع بخارات قابل اشتعال ، سمی و قابل انفجار که ناشی از فرآیندهای تست و آماده سازی تحلیلی در آزمایشگاه هستند، جلوگیری می کنند و احتمال این که کارکنان در معرض گازها و بخارات سمی و شیمیایی قرار بگیرند کاهش می دهند. هود آزمایشگاهی نخستین سد محافظ برای کارکنان و محیط آزمایشگاه درهنگام کار با مواد خطرناک شیمیایی می باشد.

سیستم عملکرد انواع مختلف هود آزمایشگاهی به این صورت است که هوای آلوده را یا مستقیما از طریق یک مجرای اختصاصی یا از طریق اتصال به سیستم تخلیه مرکزی به خارج از ساختمان انتقال می‌دهند یا این که آن را فیلتر کرده و به داخل آزمایشگاه بر می گردانند.

در این مطلب قصد داریم که به معرفی دو نوع پر کاربرد هود لامینار و  شیمیایی بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

هود لامینار و شیمیایی و کاربرد آنها

هود لامینار

هود لامینار یا میکروبی یک دستگاه آزمایشگاهی است که از نمونه های داخل محفظه هود در برابر آلودگی های محیطی مانند گرد و غبار، ذرات و میکروب ها محافظت می کند این دستگاه برای کارهایی که نیاز به محیط استریل و خالص دارند، مانند کشت سلولی، تومور، میکروب شناسی و صنعت نانو مناسب است.

هود لامینار با ایجاد یک جریان هوای خطی و آرام در فضای کار، از آلودگی نمونه ها ، کاربر و محبط در برابر مواد خطرناک و سمی اطمینان حاصل می کند.

این نوع هود آزمایشگاهی دارای انواع و کلاس های مختلفی است که بر اساس جهت جریان هوا ، تعداد فیلترها و سطح حفاظت تقسیم بندی می شوند.

ما در شرکت کارن پویا نوآور اقدام به تولید هود لامینار در کلاس های 1 ، 2 و 3 نموده ایم که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

 هود لامینار کلاس 1

هود لامینار کلاس 1 تنها می تواند از کاربر و محیط اطراف آن در برابر نمونه مورد آزمایش حفاظت ایجاد کند. در این نوع هود، تنها از یک فیلتر HEPA برای تهویه هوا استفاده می شود. جریان هوای خروجی از داخل فضای کار به سمت خارج دستگاه دمیده می شود. این نوع هود برای کار با نمونه های غیر بیولوژیک و غیر سمی مناسب است. مثال: کشت بافت گیاهی، فعالیت های صنعتی، لیزری و الکترونیک.

هود لامینار کلاس 2

هود لامینار کلاس 2 می تواند از کاربر، محیط و نمونه در برابر آلودگی حفاظت کند. در این نوع هود، از دو فیلتر HEPA برای تهویه هوا استفاده می شود. جریان هوای خروجی به صورت ترکیبی از داخل و خارج فضای کار به سمت خارج دستگاه دمیده می شود. این نوع هود برای کار با نمونه های بیولوژیک و سمی مناسب است. مثال: آزمایش های میکروب شناسی، ویروس شناسی، ژنتیک و بیوتکنولوژی.

هود لامینار کلاس 2 به چهار زیر گروه 1 ، 2 ، 3 و 4 تقسیم می شود که هر زیر گروه دارای ویژگی ها، قابلیت ها و محدودیت های خاص خود است.

هود لامینار کلاس 3

هود لامینار کلاس 3 بالاترین سطح حفاظت را برای کاربر و نمونه فراهم می کند. در این نوع هود، فضای کار کاملا بسته و ایزوله است و تنها با استفاده از دستکش قابل دسترس است. در این دستگاه، جریان هوای خروجی به صورت چرخشی در فضای کار حرکت می کند و پس از عبور از دو فیلتر HEPA یا ULPA به داخل فضای کار باز می گردد. این نوع هود برای کار با نمونه های خطرناک و بسیار سمی مناسب است. مثال: آزمایش های باکتریولوژی، ویروسولوژی، رادیولوژی و تولید آنتی بادی.

هود لامینار و شیمیایی و کاربرد آنها

هود شیمیایی

هود شیمیایی (شیمی/فیوم هود/بخار) ، محفظه ای است که به طور ایمن دود، بخارات، گازها و گرد و غبار خطرناک تولید شده توسط فرآیندهای شیمیایی انجام شده در هود را تهویه می کند. هود شیمیایی از کاربران در برابر استنشاق مواد خطرناک محافظت می کند.

هود شیمیایی چگونه عمل می کند؟

یک هود شیمیایی با کشیدن هوا از سمت کاربر به داخل محفظه با یک دمنده عمل می کند. هود هوا را فیلتر کرده و از طریق سیستم تهویه تاسیسات، هوا را به بیرون از محیط آزمایشگاه خارج می کند. همچنین هود شیمی ممکن است هوا را فیلتر کند تا دودهای خطرناک را از بین ببرد و سپس هوا را به اتاق بازگرداند. بیشتر هودهای شیمی مجهز به گیج یا آلارم هستند که به کاربر در مورد جریان کم هوا و قرار گرفتن در معرض دودهای خطرناک هشدار می دهند.

کاربرد هود شیمیایی

هودهای شیمیایی به کارکنان آزمایشگاه اجازه می دهد تا با مواد شیمیایی بالقوه خطرناک کار کنند و در عین حال خطر قرار گرفتن در معرض بخارات سمی را به حداقل می رساند. پنجره یا شیشه روی هود شیمیایی به کاربر اجازه می دهد تا اشیاء داخل محفظه را ببیند و فعالیت کند و در عین حال دود ناشی از مواد شیمیایی سمی یا فرار را از صورت کاربر دور نگه دارد.

برخی از صنایع که از هود شیمیایی استفاده می کنند عبارتند از:

  • ساخت دستگاه های نیمه هادی. فرآیندی است که برای ساخت دستگاه های نیمه هادی از جمله مدارهای مجتمع مانند پردازنده های کامپیوتری، میکروکنترلرها و تراشه های حافظه مورد استفاده در دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی استفاده می شود.
  • استفاده در صنعت هوافضا مانند کار با اسید نیتریک
  • بخش های تحقیقاتی در دانشگاه ها و موسسات

تفاوت هود لامینار و هود شیمیایی

تفاوت اصلی هودهای لامینار و هودهای شیمیایی در نحوه عبور هوا و نحوه فیلتر شدن آن است. هودهای لامینار برای جلوگیری از آلودگی نمونه ها توسط باکتری ها و ویروس ها استفاده می شوند، در حالی که از هودهای شیمیایی برای جلوگیری از استنشاق گازها و بخارات سمی توسط کاربران استفاده می شود.

هودهای لامینار به گونه ای طراحی شده اند که با فیلتر کردن هوای ورودی و دمیدن به درون هود و هدایت آن بر روی سطح کار به صورت جریان آرام، یک محیط کار استریل را فراهم کنند. هود لامینار در کاربردهایی مانند کشت سلولی، آماده سازی استریل محیط و محلول ها و سایر کارهایی که نیاز به محیط استریل دارند استفاده می شوند. هودهای جریان آرام برای محافظت از کارگران در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خطرناک طراحی نشده اند.

هودهای شیمیایی برای محافظت از کارمندان در برابر گازها و بخارات سمی طراحی شده اند. آنها از یک سیستم تهویه استفاده می کنند تا هوا را از کاربر دور کرده و به داخل هود کشیده و در آنجا فیلتر و از طریق کانال به محیط خارج هدایت و یا در مدل بدون کانال مجددا هوای فیلتر شده به محیط آزمایشگاه باز گردانیده شود. آنها در کاربردهایی مانند سنتز شیمیایی، جابجایی مواد شیمیایی خطرناک و سایر کارهایی که نیاز به محافظت در برابر گازها و بخارات سمی دارند استفاده می شوند. هودهای بخار شیمیایی برای ایجاد یک محیط استریل طراحی نشده اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا