پیاده روی و پیشگیری از دو نوع دیابت

آفتاب‌‌نیوز :

پیاده روی بهترین و ساده‌ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری‌ها را تسریع می‌بخشد.

پیاده روی بهترین و ساده‌ترین ورزش برای تمامی سنین است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و داشتن تناسب اندام افراد دارد. این ورزش که به صورت تک نفره و گروهی قابل انجام است روند درمان بسیاری از بیماری‌ها را تسریع می‌بخشد.

پیاده روی ورزشی مناسب برای همه سنین به شمار می‌آیدتن‌ها ورزشی است که کمتر کسی می‌تواند از انجام دادن آن به دلایل واهی فرار کند، اما اگر کسی هنوز نیاز دارد تا دلایل محکمی برای ضرورت پیاده روی بداند، توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشد.

افزایش روز افزون چاقی به عنوان مادر بیماری‌های قبلی عروقی، دیابت، سرطان و پوکی استخوان و… بسیاری از محققان راه به چاره جویی در این مورد داشته است پررنگ کردن نقش پیاده روی به عنوان بخشی از زندگی روزمره، می‌تواند یک چاره‌ی رفع این مشکل باشد. پیاده روی سریع به گردش بهتر خون کمک کرده و برای افزایش مصرف اکسیژن مناسب است و بر شدت ضربان قلب می‌افزاید.

پیاده روی و پیشگیری از دو نوع دیابت

برنامه‌های پیشگیری از دیابت نشان داده اند که ۱۵۰ دقیقه پیاده روی طی هفته و کاهش فقط ۷ دقیقه درصد از وزن بدن “حدود ۵ تا ۷ کیلوگرم” می‌تواند تا ۵۸ درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

پیاده روی روی قلب شما را نیرومند می‌سازد مطالعه‌ای که در این خصوص روی تعدادی پرستار زن اعلام شد، نشان داد افرادی که ۳ ساعت یا بیشتر در طول هفته پیاده روی داشتند، در مقایسه با پرستاری که پیاده روی نداشتند، ۳۵ درصد کمتر دچار مشکلات قلبی شدند.

مفید برای عملکرد مغز

مطالعه‌ای نشان داد زنانی که معادل یک ساعت و نیم در طول هفته پیاده روی داشتند، عملکرد ذهنی بهتری را در مقایسه با زنانی که کمتر از ۴۰ دقیقه در طول هفته پیاده روی داشتند نشان دادند، پیاده روی برای استخوان‌ها مفید است.

پیاده روی در زمان یائسگی

تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشتند و تقریباً یک و نیم کیلومتر در روز پیاده روی دارند، چگالی استخوان‌های کل بدنشان نسبت به زمانی که مسافت‌های کمتری را می‌پیمایند بالا‌تر است همچنین پیاده روی برای کاهش سرعت از پوکی استخوان‌های پا نیز بسیار مؤثر است.

کاهش علائم افسردگی

۳۰ دقیقه پیاده روی، ۳ تا ۵ در هفته به مدت ۱۲ هفته، علائم افسردگی را حدود ۴۷ درصد کاهش می‌دهد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان روده

پیاده روی میزان خطر ابتلا به سرطان سفید و کولون “روده‌ی بزرگ” را کاهش می‌دهد. زمانی که معادل یک ساعت و ربع تا دو ساعت نیم در هفته پیاده روی دارند، نسبت به زمان بی تحرک ۱۸ درصد در معرض خطر کمتری برای ابتلا به سرطان سینه و کولون “روده‌ی بزرگ” را کاهش می‌دهد:زمانی که معادل یک ساعت و ربع تا دو ساعت و نیم در هفته پیاده روی سریع دارند، نسبت به زمان بی تحرک ۱۸ درصد در معرض خطر کمتری برای ابتلا به سرطان سینه قرار دارند مطالعات بسیاری نشان داده است که ورزش می‌تواند از سرطان کولون پیشگیری کند و در افراد مبتلا به این بیماری نیز اثرات ورزش منظم به شکل افزایش کیفیت زندگی و کاهش میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری خود را نشان می‌دهد.

تعریق زیاد

یکی دیگر از فواید پیاده روی سریع، تعریق است که از این طریق می‌توان سموم بدن را دفع کرد و روند آب کردن چربی‌های بدن را سرعت بخشید.

سلامت عمومی

پیاده روی سلامت عمومی بدن را بهبود می‌بخشد:فقط ۳ بار در طول هفته و هر بار ۳۰ دقیقه پیاده روی به صورت چشمگیری می‌تواند سلامت سیستم قلبی و ریوی را تنظیم کند. 

روش‌های مفیدتر پیاده روی برای سلامتی بدن

پیاده روی به شکل مسابقات کوتاه مدت هم، سلامتی را ارتقاء می‌دهد:

مطالعه زنان کم تحرک نشان می‌دهد که پیاده روی در طی یک رقابت کوتاه مدت سه مرحله پیاده روی دقیقه‌ای روزانه منجر به پیشرفت مشابهی در سلامتی شده یا حداقل منجر به کاهش چربی بدن با افزایش زمان آن می‌شود”مثلاً یک پیاده روی ۳۰ دقیقه‌ای روزانه” پیاده روی عملکرد جسمی بدن را بهبود می‌دهد:تحقیقات نشان می‌دهد علاوه بر این که پیاده روی تناسب اندام و عملکرد‌های جسمی را بهبود می‌بخشد، از ناتوانایی‌های جسمی در افراد مسن هم جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از فواید پیاده روی سریع تمرین است که افزایش طریق می‌توان سموم بدن را دفع کرد و روند آب کردن چربی‌های بدن را سرعت بخشید.

اما چه مقدار پیاده روی داشته باشیم؟

دو پیشنهاد در این مورد وجود دارد:

پیشنهاد اول:

۳۰ دقیقه پیاده روی با شدت متوسط با سرعت کمی بیشتر از سرعت پیاده روی عادی برای ۵ روز یا بیشتر در طول هفته. البته می‌توانید این ۳۰ دقیقه را به دو زمان ۱۵ دقیقه‌ای یا ۳ زمان ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید منظور از شدت متوسط، ایجاد گرما و نفس زدن خفیف در فرد است.

پیشنهاد دوم:

۲۰ تا ۶۰ دقیقه پیاده روی مداوم برای ۳ تا ۵ روز در طول هفته که ضربان قلب را به ۶۰ تا ۹۰ درصد حداکثر ضربان برساند. اما نظرات دو تن از متخصصان این امر در خصوص فواید پیاده روی و اثرات مثبت آن روی سلامت بدن انسان به شرح زیر است.

ذوالفقارنسب کارشناس فوتبال در این خصوص اظهار داشت:پیاده روی ورزشی بسیار مفید است که اثرات خیلی مثبتی روی سلامت انسان دارد، البته چند نکته باعث بهبود پیاده روی می‌شود:اگر پیاده روی در دامن طبیعت یا در کنار رودخانه‌ها و کوهپایه‌ها و جنگل‌ها و درختان انبوه باشد، می‌تواند اثر خیلی مثبت و بهتری نسبت به پیاده روی در فضای عادی داشته باشد.

پیاده روی باعث بهبود وضعیت روحی و روانی افراد می‌شود همچنین روی فیزیولوژی، پوکی استخوان و سیستم عضلانی بدن تأثیرگذار است و برای افراد بین ۴۵ تا ۵۰ سال بسیار ورزش مفیدی بوده و می‌تواند دستگاه گردش خون و کنترل فشار خون اثرگذار باشد و همچنین ورزش‌های هوازی از قبیل پیاده روی می‌تواند چربی بدن را کنترل کند و کاهش اضافه وزن را به دنبال داشته باشد.

پیاده روی باعث جلوگیری از آلزایمر می‌شود و بهتر است این ورزش در طبیعت انجام شود تا اثر مثبت آن بیشتر هم شود.

زادمهر کارشناس فوتبال در خصوص پیاده روی و زمان انجام آن تصریح کرد:شاید اگر ما در خصوص ورزش دیگری صحبت می‌کردیم نیاز به مطالعه و تحقیق بود، اما پیاده روی از اصول زندگی ما بوده و قسمتی از زندگانی ما بوده است، اما زندگی مدرن انسان باعث شده تا همه‌ی کار‌های انسان به وسیله‌ی ماشین‌ها انجام شود حتی باز کردن درب پارکینگ خانه‌ها و مردم فرصت کمتری برای این کار دارند، اما من توصیه می‌کنم که افراد حداقل روزی ۳۰ دقیقه به پیاده روی بپردازند تا از اثرات ارزشمند آن از قبیل تنظیم فشارخون و تنظیم چربی بدن و همچنین دوری از بیماری‌های مختلف بهره‌مند شوند.

پیاده روی بهتر است صبح زود که اکسیژن زیاد است انجام شود و مکان آن هم بهتر است در طبیعت و کنار درختان باشد تا اکسیژن بیشتری به انسان برسد، زیرا اکسیژن لازمه‌ی این ورزش می‌باشد. بهتر است افرادی که بیماری‌های قلبی و ریوی مبتلا هستند با پزشکان خود مشورت کنند و بعد به انجام این ورزش بپردازند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا