فریدون عباسی درباره عزل معاون سیاسی وزیر کشور: باید به اقدام وزیر کشور احترام بگذاریم / اگر خطایی صورت می‌گیرد، تذکر کافی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: نماینده مردم کازرون در مجلس با اشاره به اینکه بندهای مورد نظر نمایندگان از بخشنامه انتخاباتی وزارت کشور حذف شده است و پیگیری آن موضوعیت ندارد، گفت: ما باید به اقدام وزیر احترام بگذاریم و موضوع را ادامه ندهیم. 

فریدون عباسیدر مورد اظهارات قالیباف برای عزل معاون سیاسی وزیر کشور بیان داشت: نمایندگان حق عزل و نصب مدیران دولتی را ندارند و این یک قانون است که عزل و نصب در سلسله مراتب دولتی صورت می گیرد.

وی افزود: در انتصابات سلسله مراتبی وجود دارد که سابقه مدیریتی و سطح سواد افراد از سوی مراجع چندگانه استعلام می شود تا فردی بتواند در منصبی قرار گیرد.

نماینده مردم کازرون در مجلس با اشاره به تاکید رهبر انقلاب مبنی بر عدم دخالت نمایندگان در عزل و نصب‌ها بیان داشت: قانونی وجود ندارد که نماینده مجلس حق عزل و نصب دارد ولی به طور نانوشته و عرفی معمولا برای انتخاب استانداران نظر نمایندگان آن استان را اخذ می‌کنند.

وی افزود: حتی برخی از استانداران که درایت و ظرفیت بیشتری دارند، خودشان از نمایندگان می‌خواهند برای انتخاب مدیر به آنها مشاوره دهند و این نوعی تشریک مساعی است، اما در قانون اختیاری برای دخالت نمایندگان در انتصابات استانی و شهرستانی وجود ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به سخنان اخیر قالیباف در مورد عدم دخالت نمایندگان در عزل و نصب‌ها گفت: رییس مجلس با ذکر این موضوع قانون را ذکر کرده است و باید بدانیم تغییر معاون وزیر کشور بر عهده شخص وزیر است.

عباسی اظهار داشت: باید ظرفیت نمایندگان باید به اندازه ای باشد که اگر خطایی صورت گیرد، باعث نشود که آن مسئول به این دلیل عزل شود و یا وزیری تحت فشار قرار گیرد بلکه در حد تذکر کافی است.

وی بیان داشت: بعد از اعتراض نمایندگان به بخشنامه انتخاباتی معاون وزیر کشور، وی برای توضیحات به مجلس آمد و قبل از حضور در مجلس بندهایی از بخشنامه که محل ابهام بود، حذف شد؛ ما باید به این اقدام وزیر احترام بگذاریم و موضوع را ادامه ندهیم.

وی افزود: با توجه به شرایط و مصلحت کشور و اینکه در آستانه انتخابات هستیم، بهتر است اختیار را به وزیر کشور بسپاریم تا وی در مورد معاونانش تصمیم گیری کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا