تحلیل آسوشیتدپرس درباره هدف سفر رئیس‌جمهور ایران به آفریقا

خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به سفر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به قاره آفریقا خاطر نشان کرد که هدف تهران از این سفر نادر، ارتقای دیپلماسی اقتصادی است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس در این گزارش سفر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به سه کشور آفریقایی کنیا، زیمباوه و اوگاندا را یک سفر نادر و اقدامی از سوی جمهوری اسلامی برای تعمیق روابط در سراسر جهان در شرایطی توصیف کرد که ایران تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

آسوشیتدپرس با اشاره به اینکه «سفر روز چهارشنبه ابراهیم رئیسی که از کنیا آغاز شده است، اولین سفر یک رئیس جمهور ‌ایران به قاره آفریقا در بیش از یک دهه گذشته است» افزود: وزارت امورخارجه ایران در بدو ورود او در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفر رئیسی به منظور ارتقای دیپلماسی اقتصادی، تقویت روابط سیاسی با کشورهای دوست و همسو و تنوع بخشی به مقاصد صادراتی است. رئیس جمهوری ایران ماه گذشته نیز اولین سفر خود را به آمریکای لاتین انجام داد و در ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه توقف کرد.

این خبرگزاری در ادامه به توافق ایران و عربستان سعودی در ماه مارس برای عادی‌سازی روابط اشاره کرد و آن را یک دستاورد بزرگ دیپلماتیک برشمرد و خاطرنشان کرد: کنیا مرکز اقتصادی در آفریقای شرقی و متحد آمریکا است و هدف اصلی سفر ابراهیم رئیسی به قاره آفریقا ارتقای دیپلماسی اقتصادی است.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا