آمریکایی‌ها قبل از انقلاب اشتباه کردند و درباره انقلاب و انقلابیون چیزی نمی‌دانستند

آفتاب‌‌نیوز :

غلامعلی خوشرو در سخنانی در مراسم رونمایی از کتاب «دیپلماسی با صدای بلند» که روز سه شنبه درمحل روزنامه ایران برگزار شد، گفت: پیش از انقلاب، آمریکایی ها همه حرف شان این بود که اعتراض ها، آشوب و شورش کوتاهی است و به زودی تمام می شود و قابل کنترل است. همین مطلب را در این کتاب همه مصاحبه شونده ها که آمریکایی و اروپایی هستند تایید می کنند. آنها بر این باورند بودند که مذهب و روحانیون جایی در تحولات سیاسی اجتماعی ندارند و نقشی نمی توانند داشته باشند.

وی‌ گفت: آنها فکر نمی کردند اعتراض ها مساله جدی باشد.

نماینده پیشین ایران در سازمان ملل اظهار کرد: در مقطعی در جلسه ای که هنری کسینجر هم حضور داشت، به او گفتم کی متوجه شدید انقلاب بازگشت ناپذیر است؟ او گفت که «خیلی دیر.» کسینجر گفت که اگر می دانستیم، نمی گذاشتیم شاه به اینجا برسد. وقتی خمینی از عراق به پاریس رفت آمریکایی ها تازه متوجه جدی بودن انقلاب شدند و به عبارتی به گفته خودشان وقتی همه دنیا فهمیدند، ما (آمریکایی ها) هم فهمیدیم.

وی ادامه داد: آمریکایی ها همانطور که در این کتاب هم به آن اشاره شده است، هیچ گزارشی نداشتند که نشان دهد خطر جدی از جانب روحانیت، ایران را تهدید می کند.
دیپلمات پیشین کشورمان گفت: از نظر آمریکاییها، شوروی خطر اصلی بود. ساواک دروغی را درست کرده بود برای شاه که مخالفان او، یا کمونیست هستند یا تحت تاثیر کمونیست ها و همین ها را به آمریکایی ها هم قبولانده بودند. در این کتاب هم آمده که خود شاه به مقامات آمریکا می‌گوید که چرا می خواهید ما را عوض کنید؟ حرف شاه این بود که آنها از آمدن روحانیون در ایران ناراحت نبودند و حداقل بخشی از آمریکایی ها در آن مقطع این باور را داشتند که روحانیت در ایران می تواند آنها را علیه کمونیست ها حفظ کنند و این ذهنیت را داشت که آمریکا به انقلاب کمک می کند.

وی‌ افزود: آمریکاییها نه تنها از روحانیت شناخت نداشتند بلکه مسیر و کانال ارتباطی با امام خمینی و یارانش را هم نداشتند. وفتی به فکر افتادند که با آنها تماس برقرار کنند به واقع هیچ راه ارتباطی نداشتند.

دیپلمات پیشین کشورمان درباره کتاب مذکور گفت: این کتاب خوب تهیه و ویرایش شده و تلاش شده دیدگاه افراد سیاسی و نظامیان آمریکایی را بازگو کند.

وی اظهار کرد: کتاب و صحبتهای افرادی که با انها مصاحبه شده به خوبی این مطلب را می‌رساند که آمریکایی ها هم بعد از اینکه شاه خطاب به مردم گفت صدای انقلاب شما را شنیدم، صدای انقلاب ایران را شنیدند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا