دندانی که عصب کشی شده چقدر دوام می‌آورد؟

آفتاب‌‌نیوز :

محققان می‌گویند اگر دندانی را تحت عمل روت کانال، عصب کشی و درمان ریشه قرار دهید، می‌توانید انتظار داشته باشید که دندان شما حدود ۱۱ سال زنده بماند.

در حقیقت دندان و بخش داخلی ان یک بافت زنده محسوب می‌شود که طی این فرایند نابود شده و از بین می‌رود. در شرایط عادی، برای مدتی، کانال‌های ریشه می‌توانند دندان‌های شما را از پوسیدگی یا مشکلات حفظ کنند، اما دندان بدون عصب و بافت زنده، در نهایت شکننده شده و می‌میرد.

دندان‌هایی که درمان کانال ریشه دریافت کرده و سپس پر شوند و روکش دندان را دریافت کنند حدود ۲۰ سال عمر می‌کنند. از سوی دیگر دندان‌هایی که پس از عصب کشی هیچ نوع روش محافظتی ترمیمی دریافت نمی‌کنند حدود شش سال و نیم سال عمر خواهند کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدت زمانی که این فرآیند ممکن است طول بکشد، محققان داده‌های بیش از ۴۶ هزار بیمار را که تجربه عصب کشی در ۹۹ مطب دندانپزشکی در سراسر ایالات متحده داشتند، تجزیه و تحلیل کردند.

دکتر تانکام تیوالی کاکات Thankam Thyvalikakath نویسنده اول این مطالعه و مدیر انفورماتیک دندان در موسسه Regenstrief و دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ایندیانا در ایندیاناپولیس درباره موضوع فوق گفت: یافته‌های ما بر اساس داده‌های دنیای واقعی و در مورد طیف وسیع تری از بیماران، نه فقط بیمارانی که در سیستم‌های بهداشتی بزرگ خدمات دندانپزشکی دریافت می‌کنند یا کسانی که بیمه شده اند، اطلاعاتی ارزشمند ارائه می‌کند. این اطلاعات می‌تواند برای افزایش آگاهی عمومی مردم در زمینه خدمات دندانپزشکی استفاده شده و به بیماران و دندانپزشکان کمک کند تا تصمیمات مراقبتی بهتری بگیرند.

 این مطالعه نشان داد که میانگین زمان بقای دندان پس از عصب کشی و روت کانال ریشه حدود یازده سال و یک ماه بود به این معنی که دندان نیمی از مردم بیشتر از این مدت زمان و دندان نیمی دیگر برای مدت زمان کمتری دوام آورد.

این مطالعه همچنین نشان داد که عوامل متعددی می‌توانند طول عمر دندان عصب کشی شده را طولانی یا کوتاه کنند. البته دندان‌هایی که درمان کانال ریشه دریافت کرده و سپس پر شوند و روکش دندان را دریافت کنند حدود ۲۰ سال عمر می‌کنند. از سوی دیگر دندان‌هایی که پس از عصب کشی هیچ نوع روش محافظتی ترمیمی دریافت نمی‌کنند حدود شش سال و نیم سال عمر خواهند کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا