کارگر کاربلد در اصفهان نداریم / نرخ سود بالای تسهیلات بانکی؛ چالش تولیدکنندگان و صنعتگران

ایسنا/اصفهان رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان با اعلام اینکه امروز کارگر کاربلد در استان وجود ندارد، گفت: اکنون چالش اصلی تولیدکنندگان و صنعتگران نوسانات نرخ ارز و نرخ سود بالای تسهیلات بانکی است.

عبدالوهاب سهل‌آبادی در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت روز صنعت و معدن برگزار شد، اظهار کرد: جامعه صنعتی استان با حمایت‌هایی که می‌توانست از دولت دریافت کند و پشتیبانی خانه صنعت و معدن توانست دغدغه‌های بسیاری را از این شهر بزرگ صنعتی کم کند و با وجود همه دشواری‌ها رشد ۴.۶ درصدی اقتصادی استان رقم بخورد.

وی با بیان اینکه به‌عنوان یک صنعتگر، هر وقت که به پول و تسهیلات نیاز داریم، وجود ندارد و پول ما هم هر روز بی‌ارزش‌تر می‌شود، افزود: همچنین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی نیز روز به روز کاهش پیدا می‌کند و تسهیلات خیلی گران و با بهره ۲۷ درصدی به دست تولیدکنندگان می‌رسد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان، گفت: اکنون چالش اصلی تولیدکنندگان و صنعتگران نوسانات نرخ ارز و نرخ سود بالای تسهیلات بانکی است، بانک در ظاهر تسهیلات را ۱۸ درصد اعطا می‌کند اما در عمل تا حدود ۲۷ درصد سود از صنعتگر می‌گیرد که دولت باید به‌صورت جدی به این موضوع ورود و مشکل را حل کند.

وی با تاکید بر اینکه کشور ما از همه امکانات در زمینه انرژی برخوردار است و نباید شرایط برق، آب و گاز ما به این حال و روز برسد، تصریح کرد: پیگیری‌ دولت در زمینه تامین آب که با همکاری صنایع در حال انجام است، مساله آب بخش صنعت تا حدودی برطرف شود. شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان در زمینه تامین آب برای صنایع چندان فعال نیست در حالی که باید در این زمینه از خود بیشتر مایه بگذارد و در صورت رفع این مشکلات، جامعه صنعتی رشد اقتصادی بیشتری پیدا خواهد کرد.

سهل‌آبادی در خصوص آلایندگی واحدهای تولید آجر و گچ در اطراف شهر اصفهان و عدم انتقال این واحدها به خارج از شعاع ۵۰ کیلومتر، توضیح داد: هم اکنون تمام واحدهای آجرپزی در ۳۰ کیلومتری شهر اصفهان که تعداد آنها به ۱۲۰ کارخانه می‌رسد از سوخت گاز استفاده می‌کنند. مشکل گردوغبار بدلیل مصالحی است که در تولید آجر استفاده می‌کنند که باید در این زمینه اصلاحاتی در جهت کاهش آلایندگی صورت گیرد.

وی با اعلام اینکه کوچکترین ریزش و تعدیل نیرو در شرایط نامناسب اقتصادی کنونی در بخش کارگری کشور انجام نشده، گفت: در اصفهان هم به عنوان یک استان کارگری در بخش صنعت کوچکترین ریزش نیرو بویژه در سال گذشته اتفاق نیفتاده است و از این بابت به خود می‌بالیم.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان با اشاره به اینکه دعاوی کارگری و کارفرمایی استان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، بیان کرد: سال‌های گذشته هر روز در یکی از کارخانه‌های استان شاهد اعتصاب کارگری بودیم اما در یکی دو سال گذشته، این مسائل کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: حقوق و دستمزد کارگران در سال گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرد اما شک نیست که کارگران نمی‌توانند نیازهای عمده خود را برطرف کنند و امروز حرف های زیادی در باره بهداشت و درمان آنان وجود دارد و کارگران در این زمینه نیاز به آرامش روحی و روانی دارند تا در کارخانه بتوانند اثر مثبتی از خود برجا بگذارند.

سهل‌آبادی، خاطرنشان کرد: انتظار داریم اداره صنعت، معدن و تجارت استان بخش اقتصادی را به بخش خصوصی تفویض اختیار کند همانگونه که با تفویض اختیاراتی به خانه صنعت و معدن بالغ بر ۲ هزار و ۷۰۰ پروانه تأسیس صادر شد و کمترین دعوی را شاهد بودیم.

وی با اشاره به انعقاد قرارداد بین خانه صنعت و اداره کل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان گفت: امروز کارگر کاربلد در استان وجود ندارد، طبق این قرارداد افراد باید در کلاس‌ها شرکت کنند و همزمان در کارخانه‌های و واحدهای صنعتی در کنار استادکاران حضور پیدا کنند تا علاوه بر گرفتن مجوز رسمی از فنی و حرفه‌ای، با فضای کار صنعتی هم آشنا شوند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان در خاتمه، گفت: جشن صنعت و معدن هفدهم تیرماه با حضور کارفرمایان، کارگران و مسئولان امر در اصفهان برگزار می‌شود. مدیران واحدهای صنعتی فعال اصفهان در این مراسم دور هم جمع شده‌اند و بر خود می‌بالند که در این شرایط سخت اقتصادی، توانستند کارشان را انجام دهند و چرخ‌های اقتصاد را بچرخانند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا