قبوض سنگین برای مشترکان پر مصرف

آفتاب‌‌نیوز :

مسلم رحمانی امروز در حاشیه مراسم امضای توافق‌نامه طرح افزایش استحصال گاز اتان ۹ پالایشگاه مجتمع گاز پارس جنوبی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص آخرین وضعیت تغییر تعرفه گاز اظهار کرد: بر اساس جزء ۱ بند «ز» و بند «ل» تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ دولت و شرکت ملی گاز موظف شدند که ضمن بررسی مجدد الگوی مصرف بخش خانگی تعرفه‌های گاز طبیعی را نیز به نحوی تنظیم کنند که برای مشترکان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که در حد متعادل مصرف دارند قبوض رایگان صادر شود.

وی افزود: در ۲۱ خرداد ماه از طرف دولت آئین‌نامه اجرایی این دو بند ابلاغ شد که بر اساس آن از نظر تعرفه نسبت به سال ۱۴۰۱ در هیچ پلکانی تغییر ایجاد نشده است.

رحمانی با بیان اینکه تعرفه‌ها همان تعرفه‌های سال ۱۴۰۱ است، گفت: ۱۲ پلکان مصرف که در پنج اقلیم تعریف شد از ۷۵ به ۱۰۰ متر مکعب افزایش یافت و با توجه به جلساتی که با نمایندگان کمیسیون انرژی داشتیم و بر اساس مصارف سال‌های گذشته که در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ اتفاق افتاد این موضوع تبیین شد.

مدیر هماهنگی و امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه ۷۵ درصد مصارف در سه پلکان اول مورد بررسی قرار گرفت و بعد از آن الگوی مصرف متوسط، پر مصرف و بسیار پر مصرف تعریف شد و بر اساس آن ۷۰ درصد پلکان‌ها از ۷۵ به ۱۰۰ متر مکعب افزایش یافت.

به گفته وی از ابتدای سال ۱۴۰۲ پلکان مصرف ۱۲ گانه ۱۰۰ متر مکعب خواهد بود اما تعرفه‌ها هیچ تغییری پیدا نکرد و مانند سال قبل اعمال می‌شود. برای مصارف سه پلکان اول هیچ تغییری اتفاق نیفتاده اما برای سایر پلکان‌ها همان مبالغ ۱۴۰۱ اخذ می‌شود و در پلکان ۱۱ و ۱۲ که مصارف زیادی دارند با تغییراتی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه بطور مثال در اقلیم ۱ میزان مصرف ۱۳۰۰ متر مکعب است که از این به بعد ۶۰۰۰ تومان خواهد بود و لازم است مشترکان خانگی مصارف خود را به نحوی مدیریت کنند که در پلکان ۱۱ و ۱۲ قرار نگیرند، گفت: مشترکان بد مصرف به ازای هر متر مکعب در پلکان ۱۱ در اقلیم‌های مختلف ۵۰۰۰ تومان و در پلکان ۱۲ به بعد ۶۰۰۰ تومان تعریف شده‌اند یعنی به ازای هر متر مکعب ۶۰۰۰ تومان باید پرداخت کند که این عدد نسبت به پلکان‌های قبل جهش بسیار زیادی دارد.

مدیر هماهنگی و امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه سال گذشته نیز همین مبلغ بود اما با توجه به سرمای زیاد هوا دولت مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که طبق آن ۷۰ درصد تخفیف برای مشترکان اعمال شد که این موضوع دیگر اعمال نمی‌شود و این تعرفه مربوط به فصل سرد بوده که از ۱۶ آبان تا ۳۱ فروردین ماه لحاظ خواهد شد.

رحمانی با بیان اینکه سال گذشته ۶۹ درصد مصرف کنندگان در سه پله اول قرار گرفتند و این موضوع نشان داد که مردم همکاری خوبی را با صنعت گاز دارند و تنها یک درصد مشترکان در پلکان ۱۱ و ۱۲ به بعد بودند که شش درصد مصرف را نیز شامل می‌شدند. با توجه به اینکه امسال این تعرفه‌ها اعمال می‌شود انتظار می‌رود که میزان مصارف کاهش پیدا کند.

به گفته وی، سال قبل ۶۱ میلیارد متر مکعب در بخش خانگی مصرف صورت گرفت که ۴۲ میلیارد آن در فصل سرد بود که یک درصد مشترکان شش درصد از این ۴۲ میلیارد متر مکعب را مصرف کرده‌اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا