این بیماری را کنترل کنید وگرنه سکته به سراغتان می‌آید

آفتاب‌‌نیوز :

محبوبه آقایی در همایش خیابانی دیابت، افزود: دیابت بر روی تمامی سیستم‌های عصبی بیمار تاثیر می‌گذارد، اما اینکه کدام یک از آن‌ها آسیب بیشتری می‌بیند، نکته‌ای است که باید بیماران دیابتی به آن توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: به دنبال تنگ شدن رگ‌های عصبی، شاهد علائمی همچون گز گز و سوزن سوزن شدن دست و پای این بیماران هستیم که اصولا مراجعان زیادی با این علائم را داریم که ۲۵ سال از دیابت آن‌ها گذشته است.

آقایی افزود: اگر قند خون از ابتدا کنترل شود، می‌توان از عوارض دیابت پیشگیری کرد.

این متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات گفت: متاسفانه ۶۰ تا ۷۰ درصد دیابتی‌ها با چنین عارضه‌هایی مواجه می‌شوند.

وی، بر ضرورت کنترل قند خون، چربی خون، فشار خون و. تاکید کرد و افزود: عصب‌هایی که به اعضای داخلی بدن آسیب می‌زنند، منجر به بروز بی اختیاری ادرار، تکرر ادرار و…، می‌شود. همچنین، می‌تواند با آسیب روده‌ها باعث بروز اسهال و یبوست مکرر در بیماران دیابتی شود.

آقایی گفت: آسیب عصب‌های خون رسان باعث تنگ شدن رگ‌ها و در نتیجه بروز سکته مغزی می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات، به فراموشی و آلزایمر به عنوان دیگر عوارض دیابت اشاره کرد و افزود: اگر قند خون بین ۸۰ تا ۲۷۰ باشد، مغز خوب کار می‌کند. اما، اگر پایین‌تر یا بالاتر باشد، به مغز آسیب می‌زند.

وی از افت قند خون به عنوان یک هشدار جدی سکته مغزی در بیماران دیابتی نام برد و گفت: قند خون پایین در بیماران دیابتی را جدی بگیرید. در صورت چنین وضعیتی در افراد دیابتی، حتما یک خوراکی شیرین مثل عسل و خرما به بیمار بدهید.

سید میثم میرهاشمی دبیر همایش خیابانی دیابت، به امر آموزش به عنوان مهم‌ترین راهکار کنترل دیابت تاکید کرد و گفت: متاسفانه در بحث آموزش عمومی پیشگیری از دیابت در کشور چندان خوب کار نکرده ایم.

مدیر اجرایی کلینیک تخصصی یاس با اشاره به شیوع رو به افزایش دیابت در کشور، افزود: ما تلاش کرده ایم از طریق آموزش‌های ساده به عموم مردم و غربالگری رایگان، نسبت به کنترل و پیشگیری از ابتلا به دیابت تلاش کنیم.

مرجان جمشیدی متخصص قلب و عروق، با عنوان این مطلب که دیابت قابل پیشگیری و کنترل است، گفت: بر اساس آمار سال ۲۰۱۸، ۴۲۵ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند که آمار سال ۲۰۱۷، نشان می‌دهد ۷.۵ درصد جمعیت ایران نیز به این بیماری مبتلا هستند.

وی، بر ضرورت آگاهی خانواده‌ها از عوارض دیابت تاکید کرد و افزود: دیابت می‌تواند مغز، قلب، کلیه ها، چشم و اندام‌های تحتانی را دچار آسیب کند.

جمشیدی با عنوان این مطلب که دو سوم مرگ و میر بیماران دیابتی ناشی از عوارض قلبی عروقی است، ادامه داد: میزان بروز سکته قلبی در افراد دیابتی ۲ تا ۳ برابر افراد غیر دیابتی است.

این متخصص قلب و عروق افزود: در همه جای دنیا، دیابت به صورت تیمی کنترل و درمان می‌شود و این گونه نیست که یک متخصص بتواند بیماری را کنترل کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا