در طول روز حداقل ۱۵ دقیقه چرت بزنید

آفتاب‌‌نیوز :

تقریباً همه ما در دوران کودکی در طول روز چرت می‌زنیم، ولی بسیاری در مدرسه و در بزرگسالی این عادت را ترک می‌کنند. اما تقریباً یک سوم از انسان‌ها یعنی حدود ۲۷ درصد وقتی ۶۵ سال و بالاتر داریم چرت زدن را از سر می‌گیریم.

مطالعات قبلی نشان داد که با یک چرت کوتاه پنج تا ۱۵ دقیقه‌ای که می‌تواند بین یک تا سه ساعت طول بکشد، عملکرد شناختی را تقویت می‌شود. افزایش سن، زمان واکنش و حافظه را کاهش می‌دهد و اغلب شاهد افزایش شیوع اختلالات شناختی است. با افزایش سن جمعیت جهان، مهم است که عوامل خطر قابل اصلاح مرتبط با عملکرد شناختی، مانند عادات خواب، شناسایی شوند. برای این منظور، محققان دانشگاه کالج لندن مطالعه‌ای را انجام داده اند که بررسی می‌کند آیا ارتباط علی بین چرت روزانه و سلامت مغز وجود دارد یا خیر.

محققان با استفاده از تکنیکی به نام تصادفی‌سازی مندلی، تکه‌هایی از دی ان‌ای شرکت کنندگان را بررسی کردند تا احتمال چرت زدن افراد را مشخص کنند. در ادامه آزمون‌های شناختی حافظه دیداری و زمان واکنش برای همه شرکت‌کنندگان انجام شد و محققان اسکن‌های مغزی برخی از شرکت‌کنندگان را برای تغییرات ساختاری مغز مشاهده کردند.

محققان سلامت مغز و عملکرد شناختی افرادی که از نظر ژنتیکی برای چرت زدن برنامه ریزی شده بودند را با افرادی که این کار را انجام ندادند مقایسه کرده و دریافتند که به طور کلی، افرادی که برای چرت زدن برنامه ریزی شده بودند حجم کل مغز بیشتری داشتند که نشانگر سلامت مغز به خصوص در افراد مسن‌تر است. کاهش حجم مغز که آتروفی نیز نامیده می‌شود، با بیماری‌های مرتبط با شناختی مانند اختلال شناختی خفیف و زوال عقل همراه است.

محققان تخمین زدند که میانگین تفاوت در حجم کل مغز بین افراد مستعد و غیر مستعد برابر با ۲٫۶ تا ۶٫۵ سال پیری است. هیپوکامپ ساختار پیچیده‌ای است که در اعماق مغز مدفون شده و نقش مهمی در حافظه و یادگیری دارد. حجم هیپوکامپ، به ویژه، با کاهش عملکرد شناختی مرتبط است.

بر اساس یافته‌های خود، محققان می‌گویند: یک ارتباط علّی متوسط بین چرت زدن روزانه و حجم کل مغز بیشتر وجود دارد. والنتینا پاز (Valentina Paz) پژوهشگر اصلی این مطالعه گفت: این اولین مطالعه‌ای است که تلاش می‌کند تا رابطه علّی بین چرت زدن روزانه و نتایج شناختی و ساختاری مغز را شناسایی کند.

با بررسی ژن‌های تعیین‌شده در بدو تولد، تصادفی‌سازی مندلی از عوامل مخدوش‌کننده‌ای که در طول زندگی رخ می‌دهند و ممکن است بر ارتباط بین چرت زدن و پیامد‌های سلامتی تأثیر بگذارد، جلوگیری می‌کند. مطالعه ما به یک ارتباط علی بین چرت زدن معمولی و حجم کل مغز بیشتر اشاره می‌کند.

 مطالعات قبلی نشان می‌دهد:چرت‌های ۳۰ دقیقه‌ای یا کمتر بهترین فواید شناختی کوتاه مدت را ارائه می‌کنند.

شرح کامل این مطالعه در مجله Sleep Health منتشر شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا