همه استان‌های ایران بجز گیلان درگیر فرونشست زمین هستند

رییس سازمان نقشه‌برداری کشوری با بیان این که همه استان‌های کشور بجز استان گیلان درگیر فرونشست هستند، گفت: فرونشست یک چالش جهانی است و عامل اصلی آن برداشت بی‌رویه آب‌های زیر زمینی است.

آفتاب‌‌نیوز :

 علی جاویدانه رییس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه برای اولین بار و به دلیل مشکلات نیروی انسانی کار‌های میدانی را برون‌سپاری کردیم، گفت: به طور کلی داده‌های مکانی مورد نیاز حجم بسیار بزرگتری نسبت به حجم داده‌های مورد استفاده دارد برای کاهش این فاصله با استفاده از روش‌های بروز باید انجام بگیرد. امروز زیرساخت داده مکانی در حال بکارگیری در دستگاه‌ها است و لازم است سازمان برنامه نیز از همین زیر ساخت استفاده کند. قرار گرفتن اشتراک گذاری داده مکانی به عنوان یکی از شاخص‌های ارزیابی سبب شد تا امروز ۲۹۳ دستگاه ۱۹ هزار لایه اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند. یکی دیگر از اقداماتی که برای اولین بار انجام شد ارائه شاخص‌های کلان توسعه کشور به صورت شناور و آنلاین است.

وی با بیان اینکه، همه استان‌های کشور بجز استان گیلان درگیر فرونشست هستند، امروز نقشه فرونشست کشور تهیه شده است، گفت: فرونشست یک چالش جهانی است و عامل اصلی آن برداشت بی‌رویه آب‌های زیر زمینی است. آن چیزی که شرایط ایران را خاص میکند این است که بیش از ۳۰ شهر کشور نزدیک به پهنه‌های فرونشست با نرخ ۱۶ سانتی متر در سال هستند.
وی افزود، اعلام کردیم تا پیش از ساخت و ساز باید از سازمان نقشه‌برداری استعلام شود. در موردی مانند شهر کاوه اصفهان شاهد مشکل فرونشست هستیم و ساختمان‌ها ترک خورده و اعتبار مجموعه مربوط نیز زیر سوال رفته است. در یزد نیز قرار بود تا ساخت و ساز جدیدی در پهنه فرونشست انجام شود، اما با اعلام سازمان نقشه‌برداری جلوی آن گرفته شد.

وی افزود، امروز چارت دریایی خلیج فارس که پیش از این توسط انگلیسی‌ها تهیه می‌شد توسط سازمان نقشه‌برداری انجام می‌شود. تا کنون بیش از ۳ میلیون دلار درآمد ارزی از این طریق به دست آمده، اما به دلیل مشکلات تحریم این پول در یک کشور اروپایی باقی مانده و نتوانستیم از آن استفاده کنیم در حالی که هزینه‌های هیدروگرافی بسیار بالا است.

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: تا سال ۱۳۹۷ پنج اداره کل نقشه‌برداری در کشور وجود داشت، اما پس از آن تصمیم گرفته شد تا این اداره‌ها در اداره کل برنامه استانی تلفیق شود. نیاز داریم تا از ظرفیت‌های استانی استفاده کنیم. برای این کار یا باید ادارات استانی را احیا کنیم که بعید به نظر می‌رسد و یا اینکه ادارات استانی سازمان برنامه را در خصوص فعال کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا