تاکید رییس سازمان انرژی اتمی بر تعامل میان شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت هسته‌ای کشور

رییس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست ‌جمهوری برای تعریف و اجرای پروژه‌های پیشران انرژی اتمی با تصویب طرح‌های پیشران هسته‌ای ۲۰۰۰میلیارد تومانی توافق کردند.

به گزارش ایسنا، بر همین اساس توافق‌نامه همکاری مشترک میان محمد اسلامی و روح الله دهقانی فیروزآبادی به نمایندگی از سازمان انرژی اتمی ایران و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری به امضا رسید.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در این دیدار که با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری و کارشناسان این نهاد و نیز جمعی از معاونان و مدیران صنعت هسته‌ای برگزار شد، درباره امضای این توافق‌نامه اظهار کرد: فناوری‌های نوظهور و پیشرفته یکی از نیازهای مبرم توسعه یافتگی کشورها بوده و به‌ویژه برای کشور ما حیاتی است؛ زیرا دارای ظرفیت‌ها و استعدادهای فراوانی هستیم و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و پیوند فناوری به این ظرفیت‌ها، کشورمان باید سهم گسترده‌تری از خلق ارزش‌ افزوده و همچنین توسعه به خود اختصاص دهد.

محمد اسلامی افزود: با توجه به این مساله مهم، بخش دانش‌بنیان‌ها باید قوام بگیرد و ظرفیت گسترده‌تری را در این عرصه به خود اختصاص دهد تا به معنی واقعی کلمه «اقتصاد دانش بنیان» به عنوان نیاز مبرم شکوفایی ملی ما شکل بگیرد.

وی تاکید کرد: سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان یکی از پیشتازان عرصه علوم و فنون نوین به‌ویژه در حوزه هسته‌ای، عرصه را گشوده تا مسیر پیوند شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق به این عرصه اقتدارآفرین و توسعه‌ساز فراهم شود. مقام معظم رهبری، صنعت هسته‌ای را یک حوزه اقتدار آفرین برای کشور دانستند و همچنین از شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان ارزش آفرین و توسعه بخش اقتصاد کشور یاد کردند. بر همین اساس تعامل میان شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت هسته‌ای کشور، می‌تواند علاوه بر اقتدار و افتخار، اقتصاد را نیز ارتقا ببخشد.

اسلامی توضیح داد: در امتداد تفاهم‌هایی که تاکنون با معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری داشته‌ایم، شکل جدی‌تر و دقیق‌تری از همکاری‌ها را ترسیم کرده و از مرحله تفاهم، یک گام موثر به جلو حرکت کرده‌ایم. سرفصل‌هایی که می‌تواند به عنوان راهکار مسایل پیش روی ما باشد و ظرفیت‌سازی در عرصه ملی را با حضور بخش دانش‌بنیان ارتقا دهد که از این طریق می‌تواند به حل مسایل ما و پشتیبانی از سازمان انرژی اتمی ایران کمک کند.

وی تاکید کرد: در سایه به نتیجه رسیدن اهداف این توافق‌، فرآیند سرریز دانش به سایر بخش‌ها مدیریت خواهد شد.
 

 رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره این توافق‌نامه گفت: این توافق دارای سرفصل‌های گوناگونی است و همچنین بر مبنای آن، قراردادی امضا شد که یکی از مهمترین قراردادهای ما در زمینه تهیه ماده اولیه مهم برای تولید رادیودارو محسوب می‌شود که می‌تواند بر سایر بخش‌های صنعت نیز اثرگذار باشد و از آن‌ها پشتیبانی کند.

وی خاطرنشان کرد: این نقطه عزیمت، می‌تواند مقدمه‌ای برای رسیدن به اهداف بزرگ باشد تا بتوانیم صنعت هسته‌ای را شتابان‌تر به جلو پیش ببریم.

اسلامی خاطرنشان کرد: اطمینان داریم گشوده شدن این مسیر جدید که با زمان دیدار با حضرت آقا از نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته‌ای تقارن یافته است، می‌تواند نقطه آغازی برای یک هدف بزرگ و گسترده باشد و ان‌شاءالله منویات ایشان را در هرچه بهتر اجرایی کنیم و از این طریق، فناوری‌های نوین و حوزه صنعت هسته‌ای را شتابان‌تر و با قوام و دوام بیشتری ادامه دهیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در این دیدار که با حضور رییس سازمان انرژی اتمی ایران و جمعی از معاونان و مدیران صنعت هسته‌ای برگزار شد، با اشاره به ضرورت کاربردی‌سازی و ارتقای نقش فناوری هسته‌ای در متن زندگی مردم عنوان کرد: نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان مصادیق مردمی‌سازی اقتصاد در صنعت هسته‌ای، می‌تواند ضمن تکمیل زنجیره‌ ارزش این صنعت و کاربردی‌سازی آن، توسعه محصولات و خدمات ارزش‌آفرین و اشتغال‌زا را به ارمغان آورد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی از آمادگی کامل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری برای همکاری با سازمان انرژی اتمی ایران در پروژه‌های پیشران خبر داد و افزود: می توانیم در چند حوزه خاص و پیشران مانند نیروگاه‌های کوچک همراه با آب شیرین‌کن که بازار بسیار خوبی دارد، همکاری کنیم.

وی تصریح کرد: با توجه به منابع و ظرفیت‌هایی که معاونت علمی در اختیار دارد، آماده هستیم تا از پروژه‌های در این سطح حمایت کنیم تا چندین پروژه با ارزش‌ بالا و پیشران مناسب در جریان اقتصاد دانش‌بنیان به کمک انرژی اتمی و ظرفیت‌های آن تعریف شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که ظرفیت بالای صنعت هسته‌ای و دستاوردهای ارزنده دانشمندان این حوزه موجب شده است تا کشورمان اکنون در جایگاه توانمندترین کشورهای برخوردار از این دانش و فناوری قرار گیرد، ادامه داد: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، به عنوان بازوی اجرایی دولت، سه حوزه توسعه علم، توسعه فناوری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را مورد تاکید و توجه قرار داده است. یکی از معدود بخش‌های کشورکه توسعه هر ۳ حوزه به صورت همزمان جریان دارد، صنعت هسته‌ای و فناوری اتمی است. ذیل همکاری‌ها با سازمان انرژی اتمی ایران، هم توسعه علمی، هم توسعه فناوری و نیز توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در حال تحقق است.

دهقانی با اشاره به همراهی و هم‌سویی سازمان انرژی اتمی ایران با جریان اقتصاد دانش‌بنیان کشور گفت: حرکت دادن و همراه ساختن بعضی از دستگاه‌ها در مسیر اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند انرژی و صرف زمان بسیاری است اما سازمان انرژی اتمی ایران جزو سازمان‌هایی است که بر اساس فناوری تاسیس شده و این فرهنگ در ساختار آن تنیده شده و همکاری با این سازمان یک فرصت ویژه برای معاونت علمی برای توسعه وجوه مختلف اقتصاد دانش‌بنیان به حساب می‌آید.

وی با تاکید بر افزایش نقش دانش‌بنیان‌ها در صنعت هسته‌ای افزود: مقام معظم رهبری نسبت به آگاه‌سازی مردم و مردمی سازی اقتصاد همواره تاکید داشته‌اند اما علیرغم اینکه مردم مهم‌ترین جریان حامی و پیش برنده اقتصاد دانش‌بنیان و همین طور انرژی اتمی هستند، اما نسبت به دستاوردها و ثمرات این حوزه آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی چندانی صورت نگرفته است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری ادامه داد: سازمان انرژی اتمی ایران با فعالیت‌های اثرگذار و دستاوردهای خود در ارتقای زندگی جامعه و پیشرفت کشور نقشی پررنگ و اثرگذار ایفا کرده است که به حتم آگاهی مردم نسبت به آن‌ها، عرق ملی را همراه این حرکت، ارزشمند خواهد ساخت و وقتی مردم آگاه شوند که دارو، درمان و سلامت و بسیاری از حوزه های دیگر زندگی آنان به موضوع انرژی اتمی بستگی دارد، قطعا همراهی بیش‌تری را نسبت به این عرصه خواهند داشت.

رییس بنیاد ملی نخبگان، یکی از جلوه‌های مردمی سازی اقتصاد را شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان، جلوه‌ای بارز از ایفای نقش مردم در اقتصاد هستند و پیوند آن‌ها با صنعت هسته‌ای کشور، می‌تواند موجب ثمرات و برکات بسیاری برای ارتقای زندگی جامعه و دستاوردهای ماندگار شود.

تصویب طرح‌های پیشران هسته‌ای با بودجه ۲۰۰۰میلیارد تومان

در این نشست، توافق‌نامه همکاری مشترک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری» و «سازمان انرژی اتمی ایران»، با اهدافی چون حمایت و بهره‌مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زنجیره ارزش صنعت هسته‌ای در راستای توسعه محصولات و خدمات تخصصی و تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی، همکاری و مشارکت در توسعه کاربرد فناوری‌های مرتبط با صنعت هسته‌ای و ارتقای کارکردهای نظام نوآوری و فناوری در بخش علوم و فنون هسته‌ای به امضا رسید.

از دیگر محورهای این توافق‌نامه می‌توان به همکاری و مشارکت در توسعه بازار تخصصی فناوری هسته‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و  همکاری و مشارکت در ارتقاء و توسعه ایمنی هسته‌ای و حفاظت پرتویی اشاره کرد.

محور کلی این توافق‌نامه مبتنی بر «تعریف پروژه‎های کلان دانش‎بنیان تقاضامحور و مسئله محور برای رفع نیازهای صنعت هسته‌ای به‌ویژه نیازهای ارزبر، گلوگاهی و راهبردی با استفاده از ظرفیت شرکت‎های دانش‌بنیان، فناور و خلاق از طریق ایجاد کنسرسیوم‌های تخصصی دانش‌بنیان و فناور و پروژه‌های پیشران تعریف شده است.

مجموع ارزش پروژه‌های تعریف‌ شده طی دوره ۴ساله به میزان هدف ۲۰ هزار میلیارد ریال تعیین شده و مجموع ارزش مشارکت در توسعه زیرساخت‌های فناورانه، مشارکت در یکی از صندوق‌های غیردولتی پژوهش و فناوری و حمایت از تحقیق و توسعه در مجموع ۱۲هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تعیین شده است. پیگیری و اجرای زمینه‌های لازم برای پیشبرد اهداف توافق‌نامه، توسط کمیته راهبری و نظارت انجام می‌شود.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا