رکوردزنی چک‌های برگشتی

آفتاب‌‌نیوز :

موج استفاده از چک در مبادلات در کشور بیشتر شده است. داده‌هایی که بانک مرکزی در هر ماه از وضعیت چک‌ها منتشر میکند این بار حاکی از از رشد ۱۹ درصدی این دسته از مبادلات در اردیبهشت ماه امسال و عبور سطح آن از مرز ۷ میلیون فقره بوده است.

رشد ۱۹ درصدی مبادلات چک در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲

طبق داده‌های بانک مرکزی در دومین ماه بهاری امسال حدودا ۷ میلیون و ۶۷۹ هزار و ۵۰۰ فقره چک در کشور مبادله شده است. این رقم در مقایسه با ماه قبل حدودا ۱۹ درصد بیشتر شده است. در نخستین ماه سال جاری، کل مبادلات چک در کشور برابر با ۶ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۱۰۰ فقره ثبت شده بود. 

بررسی تعداد چک‌های مبادله شده نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته نیز نشان می‌دهد در این مدت حدود ۲۲ درصد به این رقم افزوده شده که نشان دهنده رشد همه جانبه استفاده از تعداد چک‌ها در مبادلات افراد در کشور بوده است.

نرخ ۷.۸ درصدی چک برگشتی در اردیبهشت ۱۴۰۲

در میان کل چک‌های ثبت شده در اردیبهشت ماه امسال ۷ میلیون و ۷۹ هزار فقره وصول شده و مابقی برگشت خورده است. طبق این آمار نرخ چک‌های برگشتی در اردیبهشت ماه برابر با ۷.۸ درصد بوده که بالاترین سطح در بازه ۸ ماهه به شمار می‌رود.

بررسی مبلغ چک‌ها نیز در این بازه زمانی نشان می‌دهد از میان ۴۸۱ هزار و ۳۸۲ میلیارد تومان چک مبادله شده در کشور حدودا ۵۱ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان آن در قسمت برگشتی‌ها به ثبت رسیده است. براین اساس، نسبت برگشتی‌ها از حیث مبلغ در این ماه به کل چک‌ها برابر با ۱۰.۷ درصد ثبت شده که در بازه هفت ماهه بیشترین بوده است.

با این که روند نسبت برگشتی‌ها به کل چک‌ها در اردیبهشت ماه امسال بالاتر آمده و رشد اندکی پیدا کرده، اما همچنان این نسبت از اردیبهشت ماه سال گذشته پایین‌تر است.

بانک مرکزی ضمن اعلام آمار‌ها در گزارش خود از وضعیت چک‌ها بیان کرد با تداوم روند جایگزین شدن چک‌های قدیمی با جدید، براساس اعلام قبلی، چک‌های قدیمی (چک‌های بدون نیاز به ثبت و تایید در سامانه صیاد) تا پایان شهریور ماه سال جاری با چک‌های جدید جایگزین می‌شوند و پس از این تاریخ، چک‌های قدیمی فقط در بانک‌های صادرکننده دسته چک، قابلیت نقدشدن را خواهد داشت. مشتریان شبکه بانکی نیز می‌توانند طی ماه‌های آتی به شعب بانک‌های خود مراجعه کرده و دسته چک قدیمی خود را با دسته چک جدید تعویض کنند.

رکوردزنی چک‌های برگشتی

رکوردزنی چک‌های برگشتی

منبع: اکوایران

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا