نمایندگی ایران در ژنو: بار میزبانی از پناهندگان باید عادلانه تقسیم شود

نمایندگی ایران در سازمان ملل در ژنو تاکید کرد که مسوولیت و بار میزبانی از پناهندگان در دنیا باید عادلانه و منصفانه در بین کشورهای پذیرنده پناهجو تقسیم شود.

به گزارش ایسنا، نمایندگی ایران نزد سازمان‌ ملل در ژنو در توییتی با گرامیداشت روز جهانی پناهندگی نوشت: روز جهانی پناهندگی فرصتی است برای تامل در کاهش مصائب پناهندگان و تقسیم عادلانه مسوولیت نگهداری از آنها. اصل تقسیم این مسوولیت اولین هدف پیمان جهانی در مورد پناهدگان یعنی “کاهش فشارها بر کشور میزبان” است.

در این رشته توییت آمده است: ایران از هیچ تلاشی برای میزبانی و حمایت از میلیون‌ها پناهنده افغان و دیگر اتباع در شرایط مساوی فروگذار نکرده نبوده است. ایرانیان منابع و وسایل معیشت خود را با مهاجران به اشتراک می گذارند. کلیه کودکان افغان در سن مدرسه مقیم ایران مشمول نظام آموزشی ملی ایران هستند. دانشگاه‌های ایران نیز برای حمایت از دختران افغان که با ممنوعیت تحصیل از سوی طالبان مواجه‌ هستند، گام برداشته است.

در ادامه آمده است: مسوولیت میزبانی از پناهندگان باید عادلانه و منصفانه تقسیم شود. با همه اینها، ایرانیان به عنوان دومین جامعه بزرگ میزبان پناهندگان با تحریم های یک جانبه اعمال شده توسط یک کمک کننده بزرگ جریمه می‌شوند، همان نهادی که افغانستان و هسمایگانش را در این وضعیت قرار داده است.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا