افزایش ۱۵ برابری رشد اقتصادی صنعت نفت

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه، افزایش تولید و صادرات نفت در رشد اقتصادی در دولت سیزدهم سهم ۲۹ درصدی داشته و میزان تولید نفت در دولت سیزدهم با ۶۱ درصد افزایش از ۲.۱ میلیون بشکه به ۳.۴ میلیون بشکه رسیده است.

بر اساس گزارشی که از سوی سازمان برنامه و بودجه در اختیار ایسنا قرار گرفته است، تولید و صادرات نفت در رشد اقتصادی در دولت سیزدهم، افزایش ۲۹ درصدی داشته و درآمد کشور از محل صادرات نفت در سال جاری ۱۷ میلیارد دلار افزایش یافته و رشد اقتصادی صنعت نفت کشور با افزایش چشم‌گیر ۱۵ برابری از ۱.۷ درصد در پاییز ۱۴۰۰ به ۲۵.۶ درصد در تابستان ۱۴۰۲ رسیده است. همچنین در این گزارش، صادرات نفت کشور در سال جاری ۱.۶ میلیون بشکه ذکر شده است.

طبق این گزارش، صادرات نفتی کشور در سال جاری ۷۴ درصد افزایش و صادرات غیر نفتی کشور در سال جاری ۴۵ درصد افزایش داشته، که نشان دهنده افزایش صادرات نفتی کشور در سال جاری در قیاس با سال‌های اخیر و صادرات غیر نفتی است.

همچنین در بخش دیگری از این گزارش میزان تولید نفت با ۶۱ درصد افزایش از ۲.۱ میلیون بشکه به ۳.۴ میلیون بشکه در دولت سیزدهم، ذکر شده است.

سازمان برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به اطلاعات مرکز آمار ایران، رشد اقتصاد نفتی کشور در سال ۱۴۰۲ را ۷.۵ درصد ذکر کرده که این نرخ رشد در سال ۱۴۰۰ حدود ۴.۳ درصد بوده است.

انتهای پیام 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا